ABD, Husileri terör örgütü olarak tanımaya hazırlanıyor

ABD’nin, Yemen’deki İran destekli Husileri terör örgütü olarak ilan etmeye hazırlandığı bildirildi.

 

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo tarafından yapılan yazılı açıklamada, Yemen’de faaliyet gösteren Husilerin terör örgütleri listesine alınacağı ifade edildi. Husilerin Yemen’deki şehirlerin altyapısına zarar verdiğini, sivilleri öldürdüğünü ve milyonlarca insanı aç bıraktığını söyleyen Pompeo, gruba mali anlamda bir yaptırım uygulanacağı duyurdu. Ayrıca Pompeo, İran rejiminin bölgedeki kötü niyetli faaliyetlerini gerçekleştirmesinde öncü olan Husilerin birçok terör faaliyetinde bulunduğunu kaydetti.

 

Bazı ABD’li yetkililer ise, Husileri terör örgütü olarak tanımanın Yemen’deki insani yardım faaliyetlerini sekteye uğratacağından endişe ederek bu harekete karşı çıkıyor. Ancak uygulanacak yaptırımların insani yardım faaliyetlerinde bazı istisnalara yer vereceğinden bahsediliyor.

 

Joe Biden’ın resmi olarak başkan seçilmesiyle birlikte, Trump yönetiminin Husileri terörist örgüt olarak tanımaya hazırlandığı iddiaları bir süredir ABD gündeminde tutulmaktaydı.  Bu kararın yönetim içerisinde görüş ayrılıklarına neden olduğu düşünülürken, kararın alınmasındaki diğer bir etkenin ise başkan seçilmiş Biden’ı İran üzerinde zaten uygulanan sert çizgiyi sürdürmeye zorlamak olduğu ifade ediliyor.

 

Yemen’de Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon 2015 yılında hükümet güçlerine destek verme amacıyla Husilere karşı verilen savaşta yerini almıştı. Savaş beraberinde ekonomik kriz baş göstermiş ve milyonlarca insan açlıkla karşı karşıya kalmıştı. Birleşmiş Milletler ise çatışmaları bitirmek ve insani krizin son bulması için barış görüşmelerini başlatmaya çalışıyor. BM, dünyadaki en büyük insani krizin Yemen’de olduğunu savunuyor.

+ There are no comments

Add yours