ABD Ordusu Mobil Uygulamalardan Konum Verilerini topluyor


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

ABD ordusunun dünya genelinde çoğunlukla Müslümanların kullandığı çok sayıda mobil uygulama üzerinden elde edilen konum verilerini topladığı ortaya çıktı.

 

Yapılan bir incelemede ABD ordusunun ve istihbarat teşkilatının mobil uygulama üreten şirket ve gruplarla iş birliği yaparak zararsız, sıradan ve zaruri görülen mobil uygulamalar üzerinden askeri amaçlı konum verilerini topladığı anlaşıldı.

 

Kamu kayıtlarının incelenmesi, teknik analizler ve yazılımcılarla yapılan mülakatlar neticesinde birbirinden bağımsız ve birbirine paralel iki veri akışı tespit edildi. İlk veri akışı Locate X adlı bir ürün üreten “Babel Street” adlı şirketi üzerinden şekilleniyor. Bu şirket Amerikan Ordusu’nun terörle mücadele, COIN ve özel keşif faaliyetlerinden mesul USSOCOM (United States Special Operations Command / Birleşik Devletler Özel Harekât Komutanlığı) birimi ile olan ilişkisi çerçevesinde Amerikan Ordusu’nun deniz aşırı özel operasyonlarına yardım sağlamaktadır. İkinci veri akışı ise konum bilgisini doğrudan uygulamalardan edinen X-Mode adlı bir şirketin ilgili konum verilerini yüklenicilere temin etmesi üzerinden dolaylı bir şekilde gerçekleşiyor.

 

İnceleme ABD ordusunun kötü amaçlı, drone saldırılarında da kullanılabilir şekilde, hassas verilere erişimi satın aldığını öne sürdü. Ancak konuyla ilgili incelemede, bu tür uygulama tabanlı konum verilerinin ABD ordusu tarafından kullanıldığı herhangi bir özel operasyon bilgisine sahip olmadıklarını ifade edildi.

Kıble uygulamasından konum topladılar

ABD ordusunun özellikle Müslümanların kullandığı uygulamalardan konum verisi toplama işleminin odağında İslami sohbet, çöpçatanlık, kıble ve fitness uygulamaları yer alıyor. Bu uygulamalardan biri dünya genelinde 98 milyon kez indirilen MuslimPro adındaki mobil ezan, kıble bulma ve Kur’an okuma uygulaması. Uygulamanın sıradan insanların verilerini aracılara, yüklenicilere ve orduya X-Mode şirketi aracılığı ile sattığı ortaya çıktı. Bunun yanında çeşitli İslami içerikli uygulamaların ve İslami çöpçatanlık uygulamalarının da Amerikan Ordusu tarafından kişisel konum verilerine ulaşmak için sık sık kullanıldığı anlaşıldı.

 

Toplanan verilerin çoğunluğunun Müslümanlara ait olmasının ise ABD’nin ‘terörizme karşı yürüttüğü uzun soluklu savaş’ olduğu ifade edilen inceleme ABD ordusunun bu verileri Pakistan ve Afganistan’da sivil halka da ciddi şekilde zarar veren suikastlarda kullanıldığına da işaret ediyor.

Veriler ABD ordusuna ve şirketlere satılıyor

ABD ordusunun Müslümanların kullandığı mobil uygulamalar üzerinden konum bilgisi toplama süreci dört adımda gerçekleşiyor. İlk aşamada fitness uygulamaları, İslami çöpçatanlık ve sohbet uygulamaları ve kıble uygulamaları ile ilgili veriler toplanıyor.

 

İkinci aşamada verilerin belirlenen mobil uygulamalardan satın alınmaası için veri aracısı olarak X-Mode adlı şirket devreye giriyor. Mobil uygulamalarından satın alınan veriler X-Mode şirketi aracılığı ile savunma yüklenicilerine aktarılıyor. Yükleniciler ordu dışı sivil kurumlar olmasına rağmen ordu ile iş yapan şirketler olarak öne çıkıyor. Bunlardan biri ABD ordusuna savaş uçağı üreten Sierra Nevada şirketi. Son aşama ise mobil uygulamalardan elde edilen verilerin ABD ordusuna teslimi edilmesi.

 

ABD ordusu bu iddiaları reddetmiyor. ABD donanmaası Özel Operasyonları komutanı Tim Hawkins, yaptığı açıklamada Locate X şirketi üzerinden veri erişimi sağladıklarını doğruladı. Hawkins, yazılımlara erişimlerden elde edilen bilgilerin ABD ordusu denizaşırı Özel Operasyon Kuvvetleri görev gereksinimlerini desteklemek için kullanıldığını söyledi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *