ABD ordusu Trump’tan çekilme emri bekliyor

ABD ordusu, Trump’ın Afganistan ve Irak’tan daha fazla asker çekilmesi için emir vermesini bekliiyor.  ABD’li yetkililere göre, ABD askeri komutanları, Trump’ın 20 Ocak’ta görevden ayrılmasından önce, ABD askerlerinin Afganistan ve Irak’tan çekilmeye başlanması için bu hafta en kısa sürede Trump tarafından resmi bir emir verileceğini tahmin ediyorlar.

 

Yetkililer, Pentagon’un komutanlara Afganistan’daki ve Irak’taki asker sayısını 15 Ocak’a kadar 2.500’e çekmeyi planlamaya başlaması için “uyarı emri” olarak bilinen bir bildirim yayınladığını söylediler. ABD’nin mevcut durumda Afganistan’da yaklaşık 4.500 ve Irak’ta 3.000 askeri bulunuyor.

 

Geçen hafta Pentagon’da yapılan köklü değişikliklerle Trump bakanlıkta kendisine yakın kişileri göreve getirmişti.  Savunma Bakanı Vekili Christopher Miller, Cuma günü ABD ordusuna yönelik yayınladığı mesajda “ABD’nin 11 Eylül’den sonra El Kaide ve terörist güçlere karşı savaşına devam etmesi gerekiyor,” demişti ve aynı zamanda denizaşırı görevdeki askerlerin eve dönme zamanının geldiğini eklemişti.

 

Miller mesajında ABD’nin artık direk cephede savaşan değil, terörizmle mücadelede destek güç olarak hareket etmesi gerektiğini de vurgulamıştı. Savunma Bakanı Vekili Christopher Miller, Trump’ın Mark Esper’i görevden almasının ardından atanmıştı.

+ There are no comments

Add yours