Amerika Fas’a İHA Satışı Gerçekleştirecek


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

Amerika Birleşik Devletleri’nin en az dört adet gelişmiş MQ-9B SeaGuardian İHA sistemini Fas’a satacağı yetkili kaynaklar tarafından aktarılıyor. Bu satışın gerçekleşmesi için ilerleyen günlerde Kongre’de bir görüşme yapılacak. 

 

Fas, Amerika’dan İHA almak için birkaç aydır görüşmeler gerçekleştiriyor. Söz konusu bu satışların gerçekleştirilmesi ile İsrail ile ilişkilerini normalleştirmenin herhangi ilişki olup olmadığı kaynaklar tarafından belirtilmedi.

 

Fas’a İHA sistemlerinin satılması noktasında Dışişleri Bakanlığı’nın onay verdiği ancak silah sistemleri taşıyıp taşımayacağı şimdilik bilinmiyor.

 

Amerika’nın Fas’a satmayı planladığı MQ-9B SeaGuardian İHA’ları 11,100 kilometre uçuş menziline sahip.

 

Beyaz Saray’ın uluslararası Füze Teknolojisi Kontrol Yönetimi anlaşmasını yeniden yorumlamasının ardından Donald Trump’ın başkanlık döneminde ilk defa İHA’lar satılmış olacak. Bu düzenlemeye karşı olarak Amerikalı senatörler karşı bir yasa çıkarsalar da Kongre’den bu satışın gerçekleşeceği kaynaklar tarafından aktarılıyor. Amerika’nın silah satışı yapabileceğin ülkeler arasında NATO üyeleri, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Kore, İsrail ve Japonya bulunuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *