Amerikan Ordusu Siber Savaşı Sahaya Sürüyor


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

Amerikan ordusu elektronik savaşta bir adım öne geçmek için taktik seviyede siber savaş birlikleri kuruyor. Elektronik savaşı sıkı tutan Amerika Birleşik Devletleri, 2009 yılında Siber Komutanlığı adı altında, ordu seviyesinde bir komutanlık kurdu. Bu komutanlık daha çok stratejik seviyede hedeflerle ilgileniyor. Daha çok internet üzerindeki unsurları hedef alıyor.

 

Yeni kurulan birliklerle Amerikan ordusu elektronik savaşı sahaya taşıyacak. 915nci Siber Savaş Taburu bu adımlardan birisi. Taburda 12 adet siber savaş takımı bulunacak. Bu takımlar çeşitli seviyelerden unsurlara destek sağlamak için bizzat dünyanın herhangi bir yerine intikal edecekler.

 

Böylece Amerikan ordusu sahadaki elektronik harp faaliyetlerini sekteye uğratan hantallıktan kurtulmuş olacak. Eski sistemde elektronik harp desteği isteyen unsurların talebi Savunma Bakanlığı’na kadar gidiyor ardından Siber Komutanlığı’na iletiliyordu.

 

Uzmanlara göre internet hedeflerine değil sahadaki hedeflere odaklanan özel birliklerin kurulması, Amerikan ordusunun elektromanyetik ve radyo frekansı odaklı siber savaş çalışmalarında da uzmanlık sağlamasına yol açabilir. Birlikler Wi-Fi ağlarına ve kapalı devre kamera/televizyon sistemlerine erişim sağlayabilecekler. Böylece şehir çatışmaları gibi kritik ortamlarda hayat istihbarat bilgileri doğrudan muharip unsurlara verilecek. Aynı şekilde bu birlikler kabiliyetlerini ofansif olarak da kullanabilecekler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *