BAE’den Mısır’a Rüzgar Çiftlik Yatırımı


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

Mısır Yenilenebilir ve Elektrik Bakanlığı’ndan kaynakların aktardıklarına göre Birleşik Arap Emirliği, ülkede 500 milyon Dolarlık rüzgar çiftliği kurmayı amaçlıyor.

 

Kahire’deki Yeni ve Yenilenebilir Enerji Yönetimi’ne yapılan istek doğrultusunda ihtiyaca yönelik bir alan tahsis edilmesi istendi. Bu isteği onaylayan Yönetim, bölgede 500 megawattlık elektrik üretimi için ilk somut adımı böylece atmış oldu.

 

Rüzgar çiftliğinin kurulması planlanan bölge olarak ise rüzgarın hızlı estiği Süveyş Körfezi düşünülüyor. Araştırmacılar iki yıl boyunca bu noktada çalışmalar yürütecek. Bu kapsamda rüzgar hızı, kuşların göç yolu ve inşa edilecek bölgenin toprağı da analiz edilecek. Rüzgar çiftliği için düşünülen alan 7, 872 kilometrelik bir alana sahip. Bu alandaki enerji projesi, intifa hakkı kapsamında özel sektör ile yürütülecek.

 

Kurulacak rüzgar çiftliğinde üretilen enerji ise ulusal şebeke operatörü olan Mısır Elektrik İletim Şirketi’ne “yap-yönet-işlet” kapsamında satılacak.

 

Rüzgar ve güneş enerjilerine sahip olan Mısır’ın yenilenebilir enerji kapasitesi, mevcut enerji yükünün %20’sine yakın. Kahire, 2022’ye kadar ülkedeki enerji üretiminin %20’sini yenilenebilir enerjiden karşılamayı planlıyor. Bu doğrultuda %12’si rüzgar, %6’sı hidroelektrik ve %2’si de güneş enerji panellerinden oluşacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *