Bahreyn’deki Gizli İsrail Elçiliği


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

İsrail basınına yansıyan haberlere göre, Bahreyn’le resmi diplomatik ilişkileri yeni kuran İsrail, 2009’dan beri ülkede gizli bir elçilik işletiyordu.

 

Edinilen bilgilere göre dönemin Dışişleri Bakanları Tzipi Livni ve Halid Bin Ahmed El-Halife tarafından uzlaşıya varılan gizli elçilik, 2009’dan beri Bahreyn’de görev yapıyordu. Elçilikte çifte vatandaşlık sahibi İsrailli diplomatlar çalışıyordu. Bahreyn’e ikinci vatandaşlıkları aracılığıyla giren diplomatlar özel bir şirketin çalışanı olarak görünüyordu.

 

Bölgedeki tek resmi temsilciliği Doha’da olan İsrail, o dönem Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarının ardından Katar yönetiminin tepkisiyle karşılaşmış ve diplomatik misyonunu sonlandırmıştı. Bahreyn’de elçilik kurma fikrinin ise bu aşamada gündeme geldiği belirtiliyor.

 

Uluslararası Gelişim Merkezi ismiyle faaliyet gösteren yapı, resmi olarak pazarlama, halkla ilişkiler ve yatırım danışmanlıkları veriyordu. 2013 yılında ise isim değiştirdi. Güncel ismiyse bilinmiyor.

 

Faaliyetlerinin çoğunu Bahreyn’de İsrailli şirketlere ve yatırımcılara hizmet vermek olan elçilik, başarıya ulaşan barış görüşmeleri için de önayak oldu.

 

Axios’un haberine göre İsrail’in on yılı aşkın süren gizli elçilik macerası birkaç defa deşifre edilmek üzereyken kurtarıldı. Şirketin deşifre olmasını engellemek için çalışanların her birinin örtülü kimliği vardı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *