Biden’ın CIA başkanı adayına işkence savunucusu eleştirisi


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

Biden’ın seçimi kazanmasının ardından kabinesinin ve güvenlik kurumlarına yönelik atama listelerinin şekillenmesi pek çok görüş ve tartışmayı da beraberinde getirdi. Antony Blinken’ın dış işleri bakanlığı Obama dönemindeki dış politika hatalarının tekrarlanması tartışmalarını başlatırken Biden’ın CIA’in başına atayacağı Michael Morell isminin çevresinde işkence tartışmaları yaşanıyor.

 

Senato İstihbarat Komitesindeki kilit bir Demokrat, Başkan seçilen Joe Biden’ı CIA direktörü olarak Morell’i aday göstermekten kaçınması gerektiği konusunda uyardı. Biden’ın partisinden Oregon Senatörü Ron Wyden, Morell’in sicilinin “işkence savunucusu” biri olarak başarısızlığa mahkûm olduğunu belirtti.

 

Wyden, CNN’e verdiği demeçte “Hiçbir işkence savunucusunun CIA yöneticisi olması kabul edilemez,” dedi. Wyden, Morell’in daha önce teşkilatın terörist olmakla suçlanan kişilere yönelik gelişmiş sorgulama tekniklerini savunmasının ve işkence kapsamına giren bu sorgulamaları hem etkili hem de ahlaki bulduğu yönündeki açıklamalara atıfta bulundu.

‘İşkence olarak nitelenen teknikler çok sayıda ABD’linin hayatını kurtardı’

ABD senatosu 2014 yılında CIA’in sorgu teknikleri konusunda açılan ve 6.700 dokümanın incelemesinin sonunda çıkan 525 sayfalık bir rapor yayınladı. Rapor toplamda 40 milyon dolarlık bir maliyetle yaklaşık 6,3 milyon sayfalık belgeyi analiz etmek için beş yıldan fazla zaman harcadı.

 

Rapor CIA tutuklularına uygulanan sorgulama tekniklerinin acımasız olduğunu ve işkence olarak nitelenebilecek tekniklerin ABD yönetiminden saklandığını ortaya çıkardı. Rapor Micheal Morell’in 2013 yılında görevi Brennan’a devrinden sonra yayınlandı.

 

Morell 2015 yılında yazdığı “Zamanımızın Büyük Savaşı” adlı hatıralarını da içeren kitapta senato komitesinin raporunun verileri yanlış yorumladığını iddia ederek CIA sorgu tekniklerini savundu. Morell kitabında, CIA’in tutuklular üzerinde kullandığı sert tekniklerden kişisel olarak rahatsız olduğunu anlattıktan sonra, CIA liderlerinin 11 Eylül saldırılarından sonraki yıllarda birçok kişinin işkence olarak gördüğü şeyleri kullanmaktan başka seçeneği olmadığını yazdı. Bu tür tekniklerin çok sayıda Amerikalının hayatını kurtardığını ifade etti.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *