CIA Personeli Somali’de Öldürüldü


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

Amerikalı yetkililer geçtiğimiz günlerde kıdemli CIA personelinin Somali’de öldürüldüğünü belirttiler.

 

New York Times’ın edindiği bilgilere göre söz konusu personel, CIA’in Özel Faaliyetler Merkezi’ne bağlı askeri kanadın üyesiydi. İsmi açıklanmayan personelin Amerika’nın en gizli operasyonlarını icra eden birimlerinden olan Devgru olarak bilinen Seals Team 6’in eski bir üyesi olduğu aktarıldı.

 

Personelin hangi şartlarda öldüğü henüz açıklanmadı. Kendisinin bir baskın sırasında veyahut bombalı bir saldırıda mı öldüğü konusunda CIA yorum yapmaktan kaçındı.

 

CIA binasındaki anı duvarına kendisinin de yıldızının eklenmesiyle görev sırasında ölen teşkilat personel sayısı açıklanan sayıya göre 136’ya ulaşmış olacak.

 

Somali ordusunu eğitmek ve operasyonlar düzenlemek üzere 700’den fazla Amerikan askeri ülkede bulunuyor. Bazı istihbarat yetkilileri Amerikalı askeri ve sivil personellerin hayatlarını korumak amacıyla ülkeden çekilmeyi savunuyor. İstihbarat personelleri arasında eş-Şebab’ı çok tehlikeli bir örgüt ve Amerika’nın çıkarlarına ters bir yapı olarak görenler olmasına rağmen mevcut bölgesini aşabilecek bir tehdit olarak görülmediği kanaatine sahip olanlar bulunuyor.

 

CIA’in paramiliter kanadı, 11 Eylül saldırılarından beri ajansın en çok kayıp veren birimi. Bu özel harekât gücü, teşkilatın ana faaliyetini oluşturan bilgi toplamanın aksine baskınlar ve operasyonlar gerçekleştiriyorlar. Afganistan işgalinin başından beri askeri birim ülkede en az 20 personelini kaybetti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *