Çin kıtalararası balistik füzeler için yüzlerce silo inşa ediyor

Estimated read time 3 min read

Bağımsız araştırmacılar Çin’in kuzey batısındaki Yumen şehri yakınlarında kıtalararası nükleer başlıklı balistik füzeler için 100’den fazla yeni silo inşa etmeye başladığını tespit etti.  Çin’in kuzey batısında süren bu silo inşaatları, Pekin’in nükleer kapasitesinde büyük bir genişlemeye işaret ediyor olabilir.

 

ABD’de yer alan James Martin Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Araştırmaları Merkezi’ndeki araştırmacıların elde ettikleri uydu görüntüleri, Çin’in Gansu eyaletinde yüzlerce kilometrekarelik kurak arazide çok sayıda inşaat halinde olan yapıları gösteriyor. Araştırmacıların belirttiğine göre yaklaşık 119 kadar şantiye, Çin’in nükleer başlıklı balistik füze cephaneliği için kullandığı mevcut fırlatma tesislerine benzer şekilde inşa ediliyor.

 

Analistler, yüzden fazla silo inşaatının tamamlanmasını, 250 ila 350 nükleer silah stokuna sahip olduğuna inanılan Çin için tarihi bir değişimi temsil edeceği şeklinde yorumluyor. Öte yandan söz konusu silolara ne kadar füze yerleştirileceği tam olarak bilinmiyor. Çin daha önce bu şekilde silolar inşa etmiş ancak yapılara nükleer füzeler yerleştirmemişti.

 

Çin’in nükleer cephaneliği konusunda uzman olan Jeffrey Lewis, Çin’in nükleer caydırıcılığının güvenilirliğini artırmak için büyük bir çaba harcadığını söyledi. Middlebury Enstitüsü’nün Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Araştırmaları Merkezi’nde baş görevli olan Lewis, Washington Post’a yaptığı konuşmasında, yeni tespit edilen silolarla birlikte Çin genelindeki diğer sahalarda yapım aşamasında olan silolar da eklenirse, toplamda 145 silonun inşaat halinde olduğunu saptadıklarını belirtti.  Lewis ‘’Çin’in nükleer kuvvetlerini geliştirmesindeki asıl amacının olası ABD saldırısı karşısında misilleme yapabildiği bir yeteneğe sahip olmaktır.’’ dedi.

 

Lewis, sahalardaki büyük kazı çalışmalarının bu yılın başlarında başladığını, ancak inşaat hazırlıkların muhtemelen aylardır sürdüğünü söyledi.

ABD’nin Çin’in nükleer çalışmalarına yönelik endişeleri

ABD’de Çin’in nükleer çalışmalarına yönelik incelemeler sürüyor. ABD nükleer kuvvetleri komutanlarından Amiral Charles Richard, Çin’de kıtalararası balistik füze cephanelerinin ve uydulardan kolayca gizlenebilen modern mobil füze rampalarının sayısının geçmiş yıllara kıyasla arttığını ifade etti.

 

Savunma Bakanlığı sözcüsü John Supple, Çin’in önümüzdeki on yıl içerisinde nükleer silahlar konusunda iki kat daha da gelişebileceğinden bahsederken, Çin’in füze silolarının çoğalmasıyla ilgili endişelerini dile getirdiğini kaydetti.

 

Geçtiğimiz aylarda açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise Biden yönetiminin “Çin’in modern ve büyüyen nükleer silahları konusunda kaynaklanan risk ve tehlikeleri en aza indirgemek için silah kontrolünü takip edeceğini’’ söylemişti.

 

+ There are no comments

Add yours