Çin, Rusya, İran ve Pakistan istihbarat servisleri CIA muhbirlerini avlıyor

Çin, Rusya, İran ve Pakistan istihbarat servisleri CIA muhbirlerini avlıyor

New York Times’ın çok gizli bildirime atıfta bulunan haberine göre, üst düzey ABD karşı istihbarat yetkilileri, dünyanın dört bir yanındaki CIA istasyonlarını, Amerika için casusluk yapmak üzere yabancı ülkelerden işe alınan çok sayıda muhbirin öldürüldüğü, tutuklandığı veya büyük tehlikede olduğu konusunda uyardı.

 

CIA bildirimi son birkaç yılda düşman istihbarat teşkilatları tarafından idam edilen çok sayıda muhbiri olduğunu ve bu nedenle teşkilatın dünya çapında muhbir işe almakta zorlandığını belirtiyor. Yayınlanan habere göre, “Son yıllarda Rusya, Çin, İran ve Pakistan gibi ülkelerdeki muhalif istihbarat servisleri CIA’in kaynaklarını arıyor ve bazı durumlarda onları çifte ajana dönüştürüyor.”

 

Son yirmi yılda, CIA’in terörizme karşı savaş başlığı altında Irak, Suriye ve Afganistan gibi ülkelere yoğun yatırımlar yaptı. Ayrıca Çin ve Rusya’da istihbarat toplamayı geliştirmeye odaklandı. Yaygın ağlarla çalışmanın sonucu olarak CIA geçen yirmi yıllık çok sayıda muhbiri işe almıştı. Bu nedenle CIA için muhbirlerin düşman servisler tarafından avlanması ya da çift taraflı ajana çevrilmesi sorunu yeni değil. Ancak CIA’in son bildirimine göre muhbir ve yabancı ajanların son süreçte avlanma veya dönüştürülmesinde dikkat çekici bir yükseliş oldu.   

 

Rapora göre, yapay zeka, yüz tanıma ve diğer gelişmiş araçların kullanımı, yabancı hükümetlerin ülkelerinde faaliyet gösteren ABD istihbarat görevlilerini izlemesini kolaylaştırdı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Actafabula Newsletter