Çin, Sincan’daki kısıtlamaları gevşetmeyecek

Estimated read time 3 min read

Çin Komünist Partisi’nden bir yetkili Pazartesi günü,  Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde uygulanan baskıların gevşetilmeyeceğinin sinyalini verdikten sonra hükümetin aşırılık üzerine daha da odak noktası haline getireceğini söyledi.

 

Çin’in Sincan’daki Uygurlara ve diğer Türk kökenli etnik gruplara yönelik uyguladığı baskılar ve bunun sonucunda yaşanan insan hakları ihlalleri, tüm dünyanın bölge üzerinde dikkatini toplamasına neden olmuştu. Bu gelişmeler üzerine Associated Press (AP), Çin’in başkenti Pekin’de, Komünist Parti Sincan Halkla İlişkiler Bölümü Genel Müdür Yardımcısı Xu Guixiang ile bir röportaj gerçekleştirdi.

 

Xu Guixiang AP ile gerçekleştirdiği röportajda, ‘’Şu anda kayıtsız kalamayız çünkü tehditler hala mevcut.’’ dedi. Bölgedeki güvenlik önlemlerinin gevşetilip gevşetilmeyeceği sorusunu doğrudan yanıtlamayan Guixiang, ‘’dört yıldır terörizmden kurtulmuş olmak, tehdit veya tehlikelerin tekrarlanmayacağı anlamına gelmez.’’ diye konuştu.  Ayrıca Guixiang, partinin bugüne kadar aldığı önlemleri sıkılaştırdığını söyledi.

 

Ayrıca Guixiang, Sincan gibi çok etnisiteli bölgelerde sürdürülebilir istikrar sağlamanın yollarının da araştırılacağını söyledi. Öte yandan Guixiang, ‘’sosyal yardımlaşma ile aşırıcılığa ve terörizme mahal veren alanlar dahil köklü sorunları nasıl çözeceğimiz hakkında daha fazla düşünmemiz gerekiyor.’’ dedi.

 

Sincan’da ve Çin’deki diğer fabrikalarda, Uygur ve diğer Türk kökenli grupların zorla çalıştırıldığı iddialarını reddeden Guixiang, ‘’2014 yılından bu yana eğitim programları sayesinde 117 bin kişi daha yüksek maaş almak ve becerilerini geliştirmek için Çin’in diğer bölgelerindeki fabrikalarda çalışmaya gitti.’’ ifadesinde bulundu.

 

Uygurların zorla çalıştırıldığı türdeki iddiaların gündemde yer bulmasıyla ABD, bu sebeplerden ötürü Sincan’dan giysi ve diğer malların ithalatını engellemişti. Guixiang, ‘’ABD’nin bu hareketi sayesinde Sincan’daki Çin firmaları hem yurtiçinde hem de yurtdışında başka pazarlara yöneldi, bölgedeki şirketlerin ABD pazarı veya bazı ABD şirketleri olmadan ticari hayatlarına devam edemeyecek sanılmasın.’’ dedi

 

Uluslararası toplum, Çin’in Sincan’da bir milyondan fazla Uygur’u gözaltında tuttuğunu ve pek çok kişiyi inanç ve geleneklerinden vazgeçirmek için ‘zorlu programlara’ dahil ettiğini konuşurken Çinli yetkililer, bölgede dört yıldır herhangi bir terörist saldırısına tanık olmadıklarını söyleyerek, radikalliği baskılama ve iş sağlama eğitimlerinin başarılı geçtiğini dile getiriyor.

+ There are no comments

Add yours