Çinli Hackerlar, Afrika Birliği’nin Güvenliğine Sızdı

Estimated read time 2 min read

Afrika Birliği’nin (AU) yerleşkesindeki güvenlik kamerası kayıtlarının bir grup Çinli hacker tarafından ele geçirildiği tespit edildi.

 

Reuters’ta yer alan bir habere göre, Japonyalı siber güvenlik uzmanlarının bir ihbarı üzerine harekete geçen AU yetkilileri, “Bronz Başkan” adlı bir grup Çinli hacker’ın, AU’nun Addis Ababa’da yer alan ofis binalarının güvenlik kamerası kayıtlarına sızmak için ek bir idari binanın bodrum katında bulunan bilgisayar sunucularını kullandığını belirledi.

 

Çinli Hackerların ofislerdeki toplantı odalarına ve otoparklara bakan güvenlik kameralarına eriştiğini söyleyen yetkililer, saldırının önlendiğini söylese de yeni saldırılara karşı mevcut güvenlik sisteminin yetersiz kalabileceğini açıkladı.

 

Hackleme iddiaları hakkında açıklamada bulunan Çinli yetkililer, “AU bu konuda bizi bilgilendirmedi.” dedi. Çin ile AU arasında sıkı bir ilişkinin olduğunu vurgulayan yetkililer, “Çin, birliğin iç işlerine asla karışmaz ve karışacak bir hamlede bulunmaz.” açıklamasında bulundu.

 

Reuters’a konuşan bazı Amerikalı ve Avrupalı uzmanlar, geçmişte Çinli şirketlerin birliğe ait bazı yapıları inşa ettiği konusundan bahsederek, söz konusu yapılar aracılığıyla verilerin ele geçirebileceğinden endişe duyduğunu açıkladı. 2012’de Çinli şirketler, Afrika Birliği’nin Kongre Merkezi’ni inşa etmişti. Bu kongre merkezi aracılığıyla verilerin Çin’e aktarıldığından şüpheleniliyor.

 2018’de Fransız gazetesi Le Monde, Çinli hackerların inşa edilen kongre merkezindeki sunucular aracılığıyla onlarca veriyi ele geçirdiğini, verileri ise Çin’e ulaştırdığını iddia etmiş ve merkezin birçok noktasına dinleme cihazlarının yerleştirildiğini öne sürmüştü. Bu haberin yayınlanmasının ardından hem AU yetkilileri hem de Çin hükümeti bu iddiaları reddetmişti. Ancak Reuters’a konuşan eski bir AU yetkilisi, Fransa merkezli gazetenin iddialarını doğrulamış ve bu iddialardan sonra AU yetkililerinin siber casusluk şüpheleri karşısında önlemleri sıkılaştırdığını aktarmıştı.

+ There are no comments

Add yours