Eş-Şebab’ın Geliri Somali’den Yüksek


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

Mogadişu merkezli araştırma kuruluşu Hiraal Enstitüsü’nün son raporuna göre eş-Şebab örgütünün mali geliri Somali hükümetinden daha fazla.

 

15 milyon Dolar aylık geliri olan eş-Şebab, bu kazancın yarısından fazlasını başkent Mogadişu’dan karşılıyor. Somali’nin merkez ve güneyinde kontrolü sağlayan örgüt, Mogadişu dahil olmak üzere ülkenin çeşitli bölgelerinde etkilerini sürdürüyor. 

 

Raporda yer alan bilgilere göre eş-Şebab’ın kırsal para toplama yönetimi ise haraç. Bu bölgelerdeki insanlar hayatlarının tehlikede olduğunu düşünerek örgüte para veriyor. Örgütün her sene kazancı yükselirken, giderleri sabit kalıyor. Hiraal Enstitüsü’nün eş-Şebab üyeleri, Somalili yetkililer ve iş insanlarıyla yaptığı görüşmeler sonunda büyük şirketin örgüte para verdikleri bilgisine erişti. Aylık ödenen paranın haricinde bu şirketler yıllık kazançlarının %2.5’ini “zekat” olarak veriyorlar. Hükümetin kontrolündeki bölgelerde yer alan şirketler hem devlete hem de örgüte vermek zorunda kalıyorlar.

 

Somali devletinin en büyük gelir kaynağı Mogadişu Limanı. Ancak eş-Şebab’ın buradaki mallar üzerinden de haraç aldığı belirtiliyor.

Komutan Örgüte Para Ödedi

Somali Ordusu’nda görevli bir komutan, ev yaptırırken eş-Şebab’a haraç ödemeyi reddedince inşaat durdu. İnşaat alanına malzeme götüren kamyonları durduran örgüt, 3,600 Dolarlık ödemeyi alınca evin tamamlanmasına izin verdi. 

 

Enstitünün raporunda eş-Şebab’ın emlak sektörünü yakından takip ettiği belirtiliyor. Emlakçılardan ev satışlarının detaylarını isteyen örgüt, pazarlık yapmaksızın para talep ediyor. Bu istekleri de geri çevrilmeksizin karşılanıyor. 

 

Eş-Şebab kırsal bölgelerde su kullanımı, çiftlik hayvanları ve tarım mahsülleri üzerinden para topluyor. Örgüt kontrol ettiği bölgelerde yer alan su kaynaklarını çiftçilerden aldığı para karşılığında sulama hizmetine açıyor.

 

Hiraal Enstitüsü’ne konuşan hükümet görevlileri, eş-Şebab’a yapılan bu ödemelerin gönüllülük esasına dayanmadığını ifade ediyorlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *