Esed: Golan Tepeleri Barışın İlk Şartı


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

Şam rejiminin başkanı Beşar Esed, Golan Tepeleri tekrar Suriye egemenliğine girmeden İsrail’le ilişkilerin normale dönmeyeceğini söyledi.

 

Rusya Federasyonu’nun resmi haber ajanslarından olan Rossiya Segodnya’ya konuşan Beşar Esed, İsrail’le hiçbir müzakere yürütmediklerini, barış sürecinin de ancak Golan Tepeleri iade edildiğinde başlayabileceğini yineledi. “1990’ların başındaki barış görüşmelerinin başından beri duruşumuz çok açık oldu. Suriye için barışın haklarla alakalı olduğunu söylemiştik. Ve bizim hakkımız da toprağımız.”

 

Golan Tepeleri, İsrail’in kurulduğu 1948 yılından beri iki ülke arasında tartışma kaynağı. Önemli bir tatlı su yatağı olan Taberiye Gölü’ne hakim konumda olan Golan Tepeleri’ne sahip olmak İsrail için son derece kritik. Golan tepeleri 1967 yılında gerçeklleşen Altı Gün Savaşı’nda İsrail tarafından ele geçirilmişti. “Bugüne kadar barışa doğru ileriye dönük bir adım atan bir İsrailli yetkili bile görmedik” diyen Esed, İsrail’in geçmiş müzakerelerdeki tutumunu da eleştirdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *