Fransa ordusu 300 adet mikro İHA alacak

Estimated read time 2 min read

Fransa ordusu, 300 adet mikro İHA siparişi verdiğini duyurdu.

 

Fransa Silahlanma Genel Müdürlüğü’nün(DGA), İHA üreticisi Parrot şirketi ile yaptığı beş yıllık sözleşmede, şirketin 300 adet ANAFI İHA Sistemleri’ni Fransız ordusu için üreteceği bildirildi. ANAFI mikro İHA’larının, dünya genelindeki silahlı kuvvetler için özel olarak tasarlandığı ifade edilen haberde, gündüz ve geceleri kolaylıkla gözlem yapılmasını sağlayan mikro İHA’ların, 500 gram ağırlığa sahip olduğu belirtildi. 4K çift kameraya sahip mikro İHA’ların, 32x zoom özelliği ile 2 kilometre uzaklığa kadar hedefleri tespit edebildiği açıklanırken, düşük ses sistemi sayesinde 130 metreden işitilemez olduğu aktarıldı.

 

Öte yandan Fransa ordu kaynakları tarafından yapılan açıklamaya göre, mikro İHA’ların teslimatının Haziran 2021’de gerçekleştirileceği ifade ediliyor.

 

Parrot CEO’su Henri Seydoux yaptığı açıklamada ‘’DGA’dan bu ihaleyi almaktan ve bu tarz yeni fırsatlar üzerine çalışmaya devam etmekten gurur duyuyoruz. Bu sözleşme, Fransa’daki çalışanlarımızın 2 yılı aşkın süredir yürüttüğü titiz çalışmaların ve 10 yıllık uzmanlığın sonucudur.  Mikro İHA’lar, askeri güçlerin gereksinimlerini karşılayacak şekilde üretilmiştir. Bugünün dünyasında Parrot, ileri teknoloji ekipmanları edinmenin güvenlik güçleri ve ordular için son derece önemli bir adım olduğuna inanıyor.’’ dedi.

 

Fransa’nın Batı Afrika’daki Barkhane Operasyonu kapsamında 2014 yılından bu yana İHA’ları terörist güçler üzerinde kullandığı biliniyor.

+ There are no comments

Add yours