Hollandalı askerler Afganistan’da sivilleri öldürmüş olabilir

Estimated read time 2 min read

Afganistan’da görev almış emekli bir Hollandalı askerin ‘2007’de Afganistan’ın Uruzgan kentinde askerlerin ağır silahlarla sivilleri hedef aldıklarını’ iddia etmesi üzerine, Hollanda Savunma Bakanlığı olay hakkında soruşturma başlatılmasını istedi.

 

Trouw gazetesinin Afganistan’da görev almış emekli asker Servie Hölzken ile yaptığı söyleşide, hedefin kim olduğu tam olarak bilinmeyen evlere ateş açıldığını ve bunun sonucunda muhtemelen sivillerin öldüğü iddia edildi.

 

Hölzken, Taliban varlığı bulunduğundan şüphe edilen Uruzgan kentinin Çura Vadisi’nde birkaç evin ağır topçu ateşi altına tutulduğu söyledi. Aynı zamanda Hölzken, sadece telsizlerden edindikleri bilgiye göre hareket edildiğini ve topçu ateşi altına tutulan bölgelerden bir karşılık gelmediğini belirtti.

 

Ayrıca Hölzken, hedef alınan evlerden Taliban militanları yerine sivillerin kaçmaya başladığını aktardı. Birçok kuralı çiğnediklerini belirten Hölzken, başka bir emekli askerin de olayı doğruladığını açıkladı.

 

Hollanda Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, olayın çok ciddiye alınacağı ve 2007’de yine aynı bölgede gerçekleşmiş olabilecek her suçun da incelemeye tabi tutulacağı bildirildi. Olayla ilgili soruşturma başlatan bakanlığın olay sırasında yer alan emekli askerlerle de görüşeceği ifade edildi.

 

Geçtiğimiz ay Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Hollandalı askerlerin böylesi bir suça karıştığına dair hiçbir belirti bulunmadığını söylemişti.

 

Avustralya özel kuvvetlerinin Afganistan’da 39 silahsız mahkumu ve sivili öldürdüğü haberlerinin dünya gündeminde yer almasının ardından Afganistan’da herhangi bir suça karışmış olabileceği tahmin edilen ülkelerin askerlerine soruşturma açılması talebinde bulunulmuştu.

+ There are no comments

Add yours