İran Hürmüz’de yeni üs kurdu


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

İran Devrim Muhafızları güvenlik önlemlerini artırmak adına Hürmüz Boğazı’ndaki su yolları üzerinde bir donanma üssü kurdu. İran Devrim Muhafızları komutanı Tümgeneral Hüseyin Salami’nin, Perşembe günü yaptığı açıklamada,  Basra Körfezi’ndeki üssün açılmasıyla birlikte bölge üzerinde gerçekleştirilen operasyonların daha da ileri boyutlara taşınacağı iddia edildi.

 

İranlı kaynaklar, dünyanın en yoğun petrol geçiş yollarının bulunduğu Basra Körfezi’nde inşa edilen üssün yaklaşık altı yılda tamamlandığını ve bu üssün Körfez’de İran’a tam hakimiyet alanı vereceğini iddia ediyor.

Hürmüz'de çekişme devam ediyor

Geçtiğimiz günlerde yarı resmi Tasnim Haber Ajansı, USS Nimitz uçak gemisinin İran Devrim Muhafızları’na ait insansız hava uçakları tarafından fotoğraflandığını belgeleyen görüntüler yayınladı. ABD donanmasına ait USS Nimitz ve birkaç savaş gemisinin geçen Cuma günü Hürmüz Boğazı’ndan geçiş yaptığı kaydedildi.

Orta Doğu sularında devriyeleri denetleyen ABD Donanması’nın Bahreyn merkezli 5. Filosu, İran’ın bu iddialarını yalanlamıştı. Geçtiğimiz Nisan ayında, İran Devrim Muhafızları’na ait 11 sürat botu Basra Körfezi’nde ABD savaş gemilerini taciz etmişti. Devrim Muhafızları’na ait botlar tarafından gerçekleştirilen taciz girişiminin ardından ABD başkanı Trump, ABD donanmasına Amerika gemilerini taciz eden herhangi bir İran botunu vurma emri vermişti.

 

ABD’nin 2015’teki nükleer anlaşmadan çekilmesi ve İran’a uygulanan yaptırımlar, iki ülke arasındaki gerilimi artırmış ve bölgede bir güvenlik krizi oluşturmuştu. Geçen Çarşamba günü kabine toplantısında konuşan İran başkanı Hasan Ruhani, ABD yaptırımlarının ekonomik savaşı körüklediğini söylemişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *