İsrail, AB Desteğiyle Filistin’de İnşa Edilen Binaları Yıkıyor.


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi yayınladığı bir raporda İsrail’in, AB finansmanıyla Filistin topraklarında inşa edilen yapıları yıktığını açıkladı.

Gözlemevinin raporuna göre, COVID19 salgını ve beraberindeki ekonomik krize rağmen İsrail, Filistin’e ait yapıların yıkılmasındaki süreci önemli ölçüde hızlandırdı.

Haber ajansları tarafından doğrulanan raporda İsrail, 2019 yılında AB desteğiyle Doğu Kudüs ve Batı Şeria bölgelerinde inşa edilen 127 binayı yıktı. Bu sayının 2018 yılında yıkılan binaların iki katına denk geldiği belirlendi.

İsrail’in, Doğu Kudüs’te 2018’de 72, 2019’da 104, 2020’de ise 89 yapıyı yıktığı ifade edildi.

BM Güvenlik Konseyi üyesi olan Belçika, Estonya, Fransa, İrlanda ve Norveç’in ortak yayınladığı bir bildiride İsrail’e uluslararası hukuka aykırı yerleşim faaliyetlerini durdurma çağrısı yapıldı. Ayrıca ortak bildiriyi yayınlayan ülkeler, İsrail’in Filistin toprakları üzerinde gerçekleştirdiği yıkımlardan oldukça endişeli olduklarını dile getirdiler.

BM Güvenlik Konseyi, 23 Aralık 2016 tarihinde İsrail ve Filistin devletleri arasında bir anlaşmaya varılmadıkça, 1967 yılından önce belirlenen sınırlarda sonradan yapılacak değişiklikleri tanımayacağına dair kararı kabul etmişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *