Jeffrey: ABD’nin Suriye’deki varlığı konusunda gerçeği gizledik


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

Amerika’nın Suriye özel elçisi Jim Jeffrey, Donald Trump’ın Başkanlık görevini Joe Biden’a devretme sürecinde Suriye’deki askeri varlığa dair açıklamalarda bulundu.

 

Jim Jeffrey, görev yaptığı süre boyunca bölgede “reelpolitik” açıdan yaklaştıklarını söyleyerek, Suriye’deki Amerikan askerleri sayısı hususunda üst düzey isimleri yanılttıklarını kabul etti. 2019 yılında Fırat’ın doğusunda 200 civarında askerin olduğu belirtilmesine rağmen Jeffrey, yönetimi bu sayı konusunda kandırdıklarını belirtti.

 

Eski Savunma Bakanı Jim Mattis ve IŞİD ile Mücadele Özel Elçisi Brett McGurk’un istifasına yol açan Amerikan askerlerinin Suriye’den çekilme kararı için Jeffrey, “50 yıllık kariyerinin en tartışmalı noktası” olduğunu belirtiyor. Ve bütün bu tartışmalara rağmen askerlerin hala Suriye’de olması, IŞİD’in büyümemesi ve Rus-Şam birliklerinin toprak kazanamamasını büyük bir başarı olarak görüyor.

 

2018 ve 2019 yıllarında Donald Trump’ın “IŞİD’i yendik” diyerek Suriye’den çekilme açıklamaları için Jeffrey “Suriye’den çekilme hiçbir zaman olmadı. IŞİD’i yendikten sonra bölgede görece bir istikrar sağlandığında Trump, çekilme fikrine sıcak yaklaştı. Ve biz her zaman neden kalmamız gerektiğine dair birçok argüman anlattığımızda da bunu başardık.” ifadelerini kullandı.

 

Suriye’nin kuzeydoğusundaki petrol sahalarının korunması ve YPG/PKK’nın desteklenmesi için Beyaz Saray’ın 200 Amerikan askerini bölgede bırakmasıyla ilgili konuşan bir yetkili ise gerçek sayının aslında açıklanandan fazla olduğunu söyledi. Suriye’de 900 civarında Amerikan askeri bulunduğunu aktaran söz konusu yetkili, tam sayıyı paylaşamayacağını da ekliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *