Joe Biden CIA başkan adayını açıkladı

Estimated read time 3 min read

ABD’de başkan olarak seçilen Joe Biden CIA başkanlığına William J. Burns’ü aday gösterdiğini açıkladı.

 

Biden’ın yaptığı açıklamada, kendisinden dünya çapında onlarca yıllık bilgi birikimine ve deneyimine sahip olarak bahsettiği Burs, eğer başkanlığı onaylanırsa, CIA tarihinde Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen ilk isim olacak.

 

Ürdün ve Rus Büyükelçilikleri dahil olmak üzere 33 yıl boyunca Dışişleri Bakanlığı’nda diplomat olarak bulunan Burs, Orta Doğu ülkeleriyle kurduğu yakın ilişkileriyle tanınıyor. Obama döneminde dışişleri bakan yardımcısı olarak görev almış, gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretinde dönemin dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu ve Feridun Siniroğlu ile görüşmüş, bu ikiliyle Suriye krizi, İran’ın nükleer programı, terörle mücadele ve Kıbrıs konusunu gündeme almıştı.  Burns 2012 yılında yaptığı açıklamada ‘’Türkiye’nin PKK ile mücadelesine çok güçlü bir şekilde destek veriyoruz.’’ ifadelerini kullanmıştı.

 

Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında The Atlantic Dergisi için bir makaleyi kaleme alan Burns, Trump yönetiminin ABD’nin dış politikasına verdiği zararlar hakkında yazmıştı. Ayrıca Burns, Trump’ın seçim yenilgisini kabul etmemesinin sonuçlarından bahsetmişti. Burns ‘’En iyi ihtimalle Trump, yenilgisi sonrası kendince tedbirler alacak ve seçimi hileli olduğu konusu üzerinde duracak; en kötü şekilde ise, sonuca itiraz edecek veya süreci baltalamak isteyecektir.’’ demişti.

 

Burns’un Arapça ve Rusça bildiği, Orta Doğu’daki barış müzakerelerinde yer aldığı ve İran nükleer anlaşmasında Obama yönetimiyle yakından çalıştığı biliniyor. Orta Doğu ülkeleriyle ilişkilerinin yakın olduğuna inanılan Burns’un istihbaratı siyasetten ayrı tutması, başkan olma ihtimalini artırıyor. Demokrat ve Cumhuriyetçi hükümetler döneminde birçok ulusal güvenlik pozisyonunda görev alan Burns, iki tarafın da kendisine saygı duyduğu bir aday olarak öne çıkıyor.

 

William J. Burns kimdir?

 

Burns, 1982’de katıldığı dışişleri bakanlığında otuz yılı aşkın bir süre görev aldıktan sonra Obama yönetiminde Dışişleri Bakanı yardımcısı olarak görev yaptı. 64 yaşındaki William Burns, Clinton yönetimi altında Ürdün’ün ve George Bush yönetiminde Rusya’nın büyükelçisi olarak çeşitli görevlerde bulundu. Ayrıca Burns, Washington’da uluslararası ilişkiler düşünce kuruluşu olan Carnegie Uluslararası Barış Vakfı’nın başkanıdır.

+ There are no comments

Add yours