Joe Biden CIA Başkan Yardımcısını açıkladı

Estimated read time 2 min read

ABD’nin seçilen başkanı Joe Biden, Cuma günü yaptığı açıklamada CIA Başkan Yardımcısı olarak David Cohen’ı seçtiğini duyurdu.

 

Cohen daha önce Obama yönetiminin son yıllarında CIA’in başkan yardımcısı olarak görev yapmıştı. Cohen, Obama yönetimi altındaki CIA başkan yardımcılığında, teşkilatın stratejik olarak modernleşmesi sürecinde denetimci olarak görev almış ve dış istihbarat faaliyetlerini yönetmişti.

 

Asıl mesleği avukatlık olan Cohen, CIA’deki görevine getirilmeden önce ABD Hazine Bakanlığı’nın Terörizm ve Mali İstihbarat Dairesi’nde müsteşar olarak görev aldı. Bu süreç boyunca Cohen, Rusya, İran, Kuzey Kore ve Türkiye dahil olmak üzere diğer ülkelere yönelik ekonomik yaptırımlar konusunda büyük rol oynadı. DAEŞ ve diğer terör örgütlerini mali alanda hedef alan çalışmalar yürüttü. Bu alandaki başarıları, Beyaz Saray içerisinde ona ‘mali batman’ lakabını kazandırdı.

 

CIA başkan yardımcısı görevini 2017’de Trump’ın başa geçmesiyle sonlandıran Cohen, CIA tarafından Üstün İstihbarat Madalyası ile ödüllendirilmişti.

 

Hafta başında Biden, CIA başkanı olarak Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen William Burns’ü seçtiğini açıklamıştı.

 

+ There are no comments

Add yours