Mossad Suriyeli istihbaratçıyı Avusturya’ya kaçırdı

Savaş suçlarından aranan eski Suriyeli istihbarat yetkilisinin Mossad yardımıyla Avusturya’ya kaçtığı iddia edildi.

 

2009’dan 2013’e kadar Suriye’nin Rakka şehrinde görev yapan istihbarat yetkilisi Tuğgeneral Halid el-Halebi, Mossad aracılığıyla Avusturya’ya kaçtı. Kaynaklar, Halebi’nin Fransa’dan Avusturya’ya götürüldüğünü belirttiler.

 

Avusturya’daki Kurier gazetesi tarafından elde edilen belgelere göre, Halid Halebi’nin Fransa’daki sığınma talebi Suriye’de protestoculara işkence ile bağlantılı olduğu şüphesiyle kabul edilmedi.  Bu gelişme üzerine Halebi, Mossad ile temasa geçti. Mossad’ın Avusturya istihbaratı ile iş birliğin sonucu Halebi kiralık bir araç ve sahte belgeler ile ülkeye girdiği iddia ediliyor.

 

İddialar üzerine açıklama yapan Fransız yetkililer, 2014 yılında Fransız istihbarat servisinin Halebi’yi Fransa’ya geçici şekilde kabul ettiğini ancak savaş suçu işlediği tespit edilen generalin bir yıl sonra ülkeden sınır dışı edildiği açıkladı. Daily Telegraph’a konuşan Fransız yetkililer, Fransız istihbarat servisinin Halebi’yi Esed’in iktidardan düşme ihtimali durumunda, değerli bir kazanım olarak gördüklerini ancak savaş suçlarına karışması nedeniyle ilişkinin sona erdirildiğini iddia ettiler.

 

General Halebi ile ilgili savaş suçları arasında Rakka hapishanesindeki mahkumların öldürülmeleri, işkence ve cinsel taciz uygulamaları sayılıyor.

+ There are no comments

Add yours