NATO Genel Sekreteri Stoltenberg 2021 yılını değerlendirdi

Estimated read time 3 min read

Alman Hristiyan Sosyal Birliği’nin toplantısında yer alan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 2021 yılında yaşanacak gelişmeleri değerlendirdi.

 

İnternet üzerinden gerçekleşen toplantıda konuşan Stoltenberg, bu yılın Kuzey Amerika ile Avrupa arasındaki ilişkiler ve Afganistan barış görüşmeleri açısından kritik bir sene olacağını söyledi. Stoltenberg, Atlantik aşırı ülkeler ile ilişkileri yeniden dizayn etmek ve Kuzey Amerika ile Avrupa arasındaki bağı güçlendirmek için 2021 yılının NATO için fırsatlar yılı olduğunu aktardı.

 

Konuşmasında, Avrupa ve Kuzey Amerika ilişkilerinin NATO için ne kadar önem teşkil ettiğini vurgulayan Stoltenberg ‘’Avrupa ve Kuzey Amerika ilişkilerini sekteye uğratacak her girişim, yalnızca Atlantik aşırı ülkeler ile bağlarımızı zayıflatmakla kalmayıp, aynı zamanda NATO ve Avrupa’nın da gelişim sürecine zarar verecektir. Bu sebeple, Kuzey Amerika ile Avrupa olarak bağlarımızı oldukça kuvvetlendirmek mühim bir mesele olarak öne çıkmaktadır. Bu mesele ve ilişkilerin geliştirilmesi çabaları konusunda, Almanya’nın kilit bir rol oynayacağını düşünüyorum.’’ dedi.

 

NATO için çok önemli bir yıl

 

Stoltenberg, Kuzey Amerika ile Avrupa ilişkilerinin yanı sıra, NATO’nun Afganistan’daki varlığını da değerlendirdi.

 

Stoltenberg ‘’2021 yılı NATO’nun Afganistan’daki varlığını sürdürüp sürdürmeyeceği konusunda önem arz ediyor. NATO Savunma Bakanları önümüzdeki ay NATO’nun Afganistan’daki geleceğini değerlendirecekler.’’ dedi. Stoltenberg, Afganistan’ın bir kez daha yabancı savaşçılar için güvenli bir sığınak haline gelmesi konusunda çekincelere sahip olduğunu belirtirken, NATO’nun Afganistan’daki askeri varlığının devam edip etmeyeceği hususunda bir karar verileceğini açıkladı.

 

New Start Anlaşması

 

Ayrıca Stoltenberg, ABD ve Rusya’nın elinde tuttuğu stratejik nükleer silahları sınırlayan ‘’New Start’’ anlaşmasının Şubat ayında sona ereceğine dikkat çekti.  Stoltenberg,  NATO’nun uzun menzilli nükleer silah başlıklarının ve füzelerinin kontrolde tutulmasına her zaman destek olduğunu hatırlattığı açıklamada, ‘’nükleer silah başlıklarını kısıtlayan bir anlaşmanın kesinliğinden emin olmalıyız.’’ dedi.

 

5 Şubat 2011’de devreye sokulan 10 yıllık anlaşmanın süresi, Şubat 2021’de sona eriyor. New Start anlaşması, ABD ile Rusya arasındaki yürürlükteki son nükleer anlaşma niteliğini taşıyor. Anlaşmayla birlikte,  uzun menzilli nükleer silah başlıklarına ve füzelere daha önce de getirilen kısıtlamaların yenilenmesi hedefleniyor.

+ There are no comments

Add yours