PKK’nın Boru Hattına Saldırısı IKBY’yi Vurdu


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

Irak’ın kuzeyinden Türkiye’ye uzanan petrol boru hattında geçtiğimiz günlerde meydana gelen patlamaların saldırı sonucu yaşandığı ortaya çıktı. IKBY yönetimi ve güvenlik kaynakları patlamalardan PKK’nın sorumlu olduğunu açıkladı.

 

Patlamaların boru hattının Türkiye sınırları içindeki uzanımında meydana geldiğini aktaran görgü tanıkları şiddetli patlamaların boru hattına ciddi zarar verdiğini söyledi. Federal yönetim ve Iraklı güvenlik güçlerine göre PKK tarafından gerçekleştirilen saldırı nedeniyle IKBY kontrolü altında bulunan petrol sahalarından Türkiye’ye petrol akışının geçici olarak durduğu belirtildi.

 

PKK, 2016 yılında Kerkük- Yumurtalık boru hattına da saldırılar düzenlemişti.

Saldırıların IKBY’ye faturası

Korona nedeniyle zor günler geçiren IKBY’nin PKK saldırıları nedeniyle günlük zararı 10 milyon dolar olarak ifade ediliyor. Bu mali zarar Bağdat ile petrol gelirleri sorunları yaşayan ve İran’ın ekonomik baskılarına maruz kalan IKBY için önümüzdeki dönemde yeni bir krize sebep olabilir.

 

Uzun süredir Bağdat yönetimi ile yaşanan sorunlar nedeniyle memur maaşlarını düzenli olarak ödeyemeyen IKBY bölgesinde zaman zaman ekonomik nedenlerle protestolar yaşanıyordu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *