Rusya, Karabağlı Ermenilere Vatandaşlık Verebilir


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

CNN muhabiri Neil Hauer’in haberine göre Rusya, Karabağ’da Ermenilere vatandaşlık vermeye başlayabilir.

 

10 Kasım’da Şuşa’nın Azerbaycan kuvvetleri tarafından ele geçirilmesinin ardından kapsamlı bir ateşkesle sonlanan çatışmaların akabinde Rus askerleri barış gücü olarak Karabağ’da hala Ermeni kontrolünde olan bölgelere yerleştiler.

 

Bölgede karmaşık duygularla karşılanan Rusya, Hauer’in haberine göre oyunu değiştirecek bir hamle yapmak üzere olabilir. Rusya’nın Ermenistan ve Rusya dahil hiçbir devlet tarafından resmen tanınmayan Dağlık Karabağ sakinlerine Rus vatandaşlığı vereceği iddiaları kulislerde konuşuluyor.

 

Hauer’in yorumuna göre bu hamle, Azerbaycan’ın ateşkesi ileri bir tarihte ihlal etme ihtimaline karşı gelmiş olacak.

 

Rusya daha önce etki alanındaki ülkelerde vatandaşlık silahını cömertçe kullandı. Geçmişte Abhazya ve Osetya’da vatandaşlık veren Rusya, “vatandaşlarının haklarını koruma” meşruiyetini askeri operasyonlarına kazandırmış oluyor.

 

Son olarak Ukrayna’da, Kırım ve Donbas’ta bu kozu oynayan Rusya Federasyonu, vatandaşlarını hibrit savaşın bir unsuru haline kolayca dönüştürmüştü. Savaşın ardından da tüm Ukraynalılara isterlerse Rus vatandaşı olabilecekleri vaadinde bulunmuştu.

 

Rusya aynı zamanda 1978 Sovyet Vatandaşlık Kanunu’ndan hareketle, Sovyetler Birliği dağılmadan önce herhangi bir Sovyet ülkesinde doğan kimselere vatandaşlık veriyor. Sovyetler’in dağılmasından sonra doğanlar için de Rus vatandaşlığına geçmede teşvikler ve kolaylıklar bulunuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *