Rusya, Sudan’da donanma lojistik üssü kuracak


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

Rusya ve Sudan hükümetleri arasında imzalanan bir anlaşma taslağına göre Rusya, Sudan’da donanma lojistik üssü kuracak.

 

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından sunulan lojistik üssünün kurulmasına ilişkin anlaşma taslağı, Sudan tarafından kabul edildi. Maddelerde anlaşmanın 25 yıl süreceği, bu sürenin daha sonra tekrardan uzatılabileceği belirtildi. Anlaşma metnine göre üs, 300 askeri personele kadar ev sahipliği yapabilecek. Üs, nükleer enerjiyle çalışan gemiler olmak üzere 4 adet gemiyi barındırabilecek.

 

Metne göre, Sudan’da kurulacak lojistik merkezi ‘onarım, ikmal operasyonları ve mürettebat için dinlenme imkânı’ sağlayacak.  Port Sudan şehrinin kuzeyinde kurulması planlanan üs için gerekli olan her türlü askeri teçhizatın nakil işlemleri Sudan limanlarından gerçekleşecek. Rusya’nın iddiasına göre üs, diğer ülkelere yönelik değil, bölge barışına ve istikrarına destek amacıyla inşa edilecek.

 

Güvenlik uzmanı Dmitry Litovkin, Rusya devlet ajansı Tass için yazdığı bir köşe yazısında ‘’Sudan’da açılacak üs, Rusya’nın yeniden tüm sahalarda etkin olabileceğini gösteriyor. Rusya, üssün açılımıyla birlikte nükleer güçle çalışan birçok gemiyi bölgede konuşlandırabilecek.’’ dedi.

 

Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir’in Kasım 2017’de Rusya ziyaretinde, Rusya’dan savunma konusunda yardım istenmişti. 2019’da iki ülke arasında askeri ilişkileri geliştirmeyi hedefleyen 7 yıl sürecek bir anlaşma imzalanmıştı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *