Rusya-Ukrayna Savaşı: İşgal nasıl sadece yabancı gönülleri değil, paralı askerleri de çekti

0 Shares

Bu yazı 3 Mart 2022 tarihinde Middle East Eye sitesinde “Russia-Ukraine war: How invasion is attracting mercenaries – not just foreign volunteersTurkey blamed Syria for a deadly air strike. Its troops blame Russia” başlığı ile yayınlanmıştır.  Acta Fabula tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir. 

Middle East Eye’a konuşan özel askeri şirket çalışanları yüzlerce “profesyonel”in Ukrayna’daki işlere alındığını ve aynı zamanda Kiev’in uluslararası lejyonuna katıldığını anlattı.

 

Geçen hafta Rusya’nın tankları Ukrayna’nın içlerine girince, Kiev, Vladimir Putin’in güçlerine karşı uluslararası gönüllülerin savaşa katılmasını kabul edeceğini açıkladı.

 

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski gönüllüler için vizeyi kaldırdı ve “Ukrayna’nın Bölgesel Savunması için Uluslararası Lejyonu”nu kurdu.

 

Ancak kaynakların Middle East Eye’a aktardıklarına göre ayrıca önemli savaş deneyimine sahip özel askeri şirket çalışanları da şu an orada bulunuyor. Buna ek olarak özel askeri şirketler tarafından işe alınan eski askerler, Ukrayna’ya tahliye ve savunma maksatlı da gönderildiler.

 

Silent Professionals isimli savunma ve güvenlik iş ilanı sitesinde bu hafta verilen ilanda şahıs ve ailelerin Ukrayna’daki yerleşim yerlerinden çıkarılma operasyonları için “tahliye ve koruma personelleri” arandığı belirtildi.

 

İlanda yer alan bilgilere göre “işveren Amerikalı bir şirket. Hem erkek hem de kadın personellerin başvurabileceği”ni belirtiyor.

 

Sadece beş yıldan daha fazla süre Avrupa’nın bu bölgesinde görev yapmış yüksek deneyimli kişilerin değerlendirilecektir.

 

Günlük olarak $1000-2000 ödeme yapılabileceği ve operasyonun tamamlanmasının ardından da prim verileceği ifade ediliyor.

Ukrayna için paralı asker arayan iş ilanı ekran görüntüsü

Avrupa vatandaşlığına sahip Türk iki paralı askerin Middle East Eye’a söylediklerine göre benzer işler için başka şirketler de insanları çağırıyor, bunun için ödeme 2000-3000 Euro’ya kadar çıkıyor.

 

Gönüllülerin gittiği doğru ama ayrıca profesyonel askerler de gidiyor,” diyen paralı asker, 2 Mart tarihi itibariyle Ukrayna’ya giden “profesyoneller”in sayısının bini aştığını da ekliyor. Bunların yüz kadarının da Fransız Yabancı Lejyonu’nda görev aldığını da söylüyor.

 

Paralı askerin belirttiğine göre “Fransız Lejyonu onlara kimliklerini yanlarına almamalarını ve yakalanma durumunda ise gitmeleri için izinleri olmadığı” bildirildi.

 

Ben gitmemeye karar verdim ama Slovakça, Lehçe ve Letonca konuşan askeri deneyime sahip kişiler Ukrayna’ya gitti.”

 

Fransız Dışişleri Bakanlığı’nın Middle East Eye’a yaptığı açıklamada böyle bir iznin verilmediğini, bunun “yalan haber” olduğunu belirtti. Çarşamba günü Fransız Yabancı Lejyonu yaptığı açıklamada 14 askerinin Ukrayna’ya gidişini engellediklerini ve Ukrayna doğumlu 25 askerin ise kaybolduğunu duyurdu.

 

Ukraynalı bir yetkili ise hükümetin herhangi bir paralı askeri çağırmadığını sadece gönüllüleri yabancı lejyona kabul edeceğini söyledi.

 

Middle East Eye’a konuşan Ukraynalı yetkili “(Onlara) sıradan bir Ukrayna askeri gibi davranacağız, aynı haklara sahip olacaklar. Normal bir Ukrayna askeri aylık $3500 kazanıyor. Onlar da aynı parayı alacaklar.” bilgilerini paylaştı.

 

Ukrayna ordusunun saflarında yeterince asker barındırdığını ama dünyaya, Ukrayna’nın demokrasi ve uluslararası değerleri savunduğunu göstermek istediklerini söyledi.

 

Yetkili ayrıca şu sözleri de ekledi “Gönüllüleri kabul ederek aynı zamanda dünyanın bizimle dayanışma içerisinde olmasına izin vererek bir noktaya değinmek istiyoruz.”

Aşırıcılığın İncelenmesi

Paralı askerlerin belirttiklerine göre Avrupa’da yaşayan bazı Türkler de Ukrayna’ya gitmeyi istiyorlar lakin gidişlerini henüz kararlaştırabilmiş değiller.

 

Dünyanın çeşitli bölgelerinde birçok şirket için çalışmış olan paralı asker “özel şirketler ve lejyonerler genellikle küçük gruplar halinde gitmeyi tercih ederler,” ifadesini kullandı.

 

Sektördeki profesyonel paralı askerler ile gönüllülerin aynı güzergahı kullandığını söyleyen paralı asker, “Avrupa’daysanız, Polonya ya da Romanya’ya gitmeniz ve Ukrayna elçilikleriyle irtibat kurmanız yeterli. Ukrayna gidenler de ülkenin batısındaki Lviv’de toplanıyorlar ve başka yerlere sevk ediliyorlar.”

 

Ukrayna ile ilgili askeri iş ilanlarının sayısında keskin bir artış olduğunu söyleyen paralı asker, “Amerika ve Avrupa merkezli birçok özel şirket, günlük en az $1000-2000 ve ek prim ödemeli Ukrayna ilanları paylaşıyorlar.” diye belirtti.

 

Ukrayna hükümeti, herhangi bir gönüllünün askeri ataşelere pasaport ve muharip askeri geçmişi olduğunu belirten belgelerle başvuru yapabileceğini söyledi. Daha sonra gönüllerinin aşırıcı ve terör bağlantılarının araştırıldığı bir inceleme yapılıyor. Hükümet, gönüllülerin Kiev hükümetinin talimatıyla Ukrayna topraklarına girdikten sonra yabancı lejyona katılmak için bir sözleşme imzalayacaklarını söyledi.

 

Rusya’nın halihazırda Ukrayna’da konuşlu savaş deneyimine sahip Çeçen güçleri bulunuyor.

 

Bazı Çeçen ve Gürcü gönüllüler, Zelenski’nin yabancı gönüllüleri kabul edeceği açıklamasından önce Ukrayna ordusunda savaşmayı teklif ettikleri görüntüler kaydetmişlerdi.

 

Paralı askerler ayrıca Middle East Eye’a Rusya’nın öte yandan kötü şöhretli, devlet bağlantılı Wagner güçlerini Ukrayna cephesine yerleştirdiğini söyledi. Wagner’e bağlı paralı askerler aşırı sağ görüşleriyle de biliniyorlar.

 

Paralı askerler, Ukrayna’nın askeri geçmişe sahip yabancıları, özellikle eski özel kuvvetler, kabul etmesinin akıllıca olduğunu belirtiyorlar. “Rus özel kuvvetlerini şehir savaşında silahlandırılmış halkla yenemezsiniz.” Diğer paralı asker ise “Wagner’e karşı da yabancı savaşçılar oldukça etkili olacaktır.” İfadelerini kullandı.

 

Ancak kendisi Ukrayna’ya savaşmak için gitmeyi planlamıyor.

 

Bu işe sektörde çok para olduğu için katıldım,” diyen paralı asker, “Rus özel kuvvetlerine, Wagner’e ya da Çeçenlere karşı şehir savaşında çok şansınız olmaz.” diye ayrıca ekliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *