Rusya ve Çin ortak devriye uçuşu gerçekleştirdi

Estimated read time 2 min read

Rusya ve Çin’e ait savaş uçaklarının Batı Pasifik üzerinde ortak hava devriyesi gerçekleştirdiği bildirildi.

 

Rusya ve Çin’in Batı Pasifik’teki Japon Denizi ve Doğu Çin Denizi üzerinde yaptığı ortak devriye uçuşları, Japonya ve Güney Kore savaş uçakları tarafından anbean takip edildi.

 

Japonya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ‘’Japonya Hava Kuvvetleri, Japon Denizi ve Doğu Çin Denizi üzerinde Rusya’ya ait iki adet Tupalev TU-95 ve Çin’e ait dört adet Xian H-6K tipi bombardıman uçaklarını takip etmiştir.’’ ifadeleri kullanıldı.

 

Güney Kore Savunma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada ise ‘’Bölgede ortak hava devriyesi düzenleyen, Rus ve Çin bombardıman uçaklarının Kore hava sahasını ihlal etmesi ihtimaline karşın savaş jetlerimiz bölgeye gönderilmiştir.’’ denildi. Yonhap haber ajansının bildirdiğine göre Güney Kore Dışişleri Bakanlığı, Çin ve Rusya ile temasa geçerek bu ortak devriyelerin tekrarlanmaması gerektiğini bildirdi.

 

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı’na yanıt olarak Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, devriyenin ‘herhangi bir üçüncü devlete yönelik olmadığını’ söyledi. Lijian gazetecilere verdiği demeçte ‘’Devriye sırasında uluslararası hukuku esas alan Çin ve Rus Hava Kuvvetleri, Güney Kore hava sahasını ihlal etmedi.’’ dedi.

 

Rusya Savunma Bakanlığı ise ‘Her iki ülke, uluslararası hukukun hükümlerine uygun olarak hareket etti. Diğer devletlerin hava sahasını ihlal etmeyi uygun görmüyoruz.’’ açıklamasında bulundu.

 

Rusya ve Çin daha önce 2019 yılında da aynı bölgede ortak hava devriyesi düzenlemişti. Güney Kore hava sahasına giren Rusya ve Çin savaş uçaklarına yüzlerce uyarı ateşi açılmıştı. Japonya ve Güney Kore hava sahalarını ihlal ettiği iddiasıyla Rusya ve Çin’i suçlamış ancak bu ülkeler söz konusu iddiaları yalanlamıştı.

+ There are no comments

Add yours