Rusya’dan YPG/SDG’ne: Şehri boşaltın, 5 kilometre güneye çekilin

Son birkaç aydır düşük yoğunluklu çatışmalar ve karşılıklı bombardımanlara sahne olan Ayn el-İsa konusunda Rusya, YPG öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri’nden (SDG) kenti boşaltarak beş kilometre güneye çekilmelerini istedi.

 

Suriye’nin kuzeyinde, Rakka vilayetine bağlı Ayn el-İsa kasabası ve çevresinde süren gerginlik ve bombardımanların sona erdirilmesi için Rusya ile YPG öncülüğündeki SDG arasında yapılan son görüşmede Rusya’nın SDG’ne yeni bir teklif sunduğu ifade edildi.

 

Şark’ul Avsat’ın haberine göre Rusya SDG’ye kenti boşaltarak en az beş kilometre güneye çekilmelerini, kentin askeri ve siyasi idaresinin Esed rejimine devredilmesini talep etti. Teklife göre Türkiye’nin bombardımanları durdurması için YPG ve SDG’ne bağlı tüm askeri unsurların kenti boşaltmasını isteyen Rusya Türkiye’nin bu konuda ikna edilebilmesi için örgüt unsurlarının en az beş kilometre güneye çekilmesini önerdi. Diğer yandan kentin askeri ve siyasi olarak Esed rejimine devredilmesini de talep eden Rusya’nın bu teklifinin reddedildiği öne sürüldü.

“YPG/SDG bölgelerini arasındaki ilişkiyi bölmek istiyorlar”

YPG’li İlham Ahmed ise gelişmelerin ardından yaptığı açıklamada Rusya’nın özerk yönetimi desteklemesi gerektiğini söyledi. Ahmed Ayn el-İsa’daki dengelerin TSK tarafından belirlendiğine dikkat çekti.

 

YPG öncülüğündeki SDG’ne bağlı Tel Abyad Askeri Konseyi başkanı Riyad Halef ise ilk amaçlarının TSK ve müttefiki ÖSO/SMO unsurlarının M4 kontrolünü engellemek olduğunu söyledi. Halef, Türkiye’nin M4 yolunu ele geçirerek YPG/SDG kontrol bölgeleri arasındaki ilişkiyi bölmeyi hedeflediğini de sözlerine ekledi

194Comments

Add yours

+ Leave a Comment