Sudan ve ABD arasında egemenlik anlaşması imzalandı


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

Sudan ve ABD arasında Sudan’ın ‘egemenliğini geri kazandırmayı amaçlayan’ bir anlaşma imzalandı. Sudan ve ABD arasında imzalanan ‘egemenlik’ anlaşmasına göre ABD mahkemelerinde Sudan aleyhine açılan davalar feshedilecek.

 

1998 yılında Kenya ve Tanzanya’daki ABD büyükelçiliklerine gerçekleştirilen saldırılar sonrası ABD, Sudan’ı ‘’Terörü Destekleyen Ülkeler’’ listesine almıştı. ABD, Sudan’ı listeden çıkartmak için tazminat talebinde bulunmuş ve geçtiğimiz günlerde Sudan, saldırılarda ölen kişilerin ailelerine tazminat ödemeyi kabul etmişti.

 

ABD başkanı Trump sosyal medya üzerinden konuya ilişkin yayınladığı bir mesajda ‘’Harika haber, İyi ilerlemeler kaydeden Sudan’ın yeni hükümeti, ABD’li terör mağdurlarına ve ailelerine 335 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etti. Para yatırıldıktan sonra Sudan’ı ‘’Terörü Destekleyen Ülkeler’’ listesinden çıkaracağım. Nihayet Amerika halkı için adalet ve Sudan için büyük bir adım!’’ ifadelerini kullanmıştı.

 

ABD ayrıca El Kaide lideri Usame Bin Ladin’i koruma, El Kaide’ye lojistik ve maddi destek sağlama ve 2000 yılında sözü edilen örgüt ile birlikte Aden limanında USS Cole gemisine saldırma suçlarıyla Sudan’a yaptırım uygulamıştı.

 

 Eski ABD başkanı Barack Obama 2017’de görev süresinin son haftasında başkanlık kararıyla, Sudan’a 20 yıldır süredir uygulanan ticari yaptırımların kaldırılması talimatını vermişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *