Suudi Arabistan’ın Yemen birlikleri Avrupa’da eğitiliyor


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

Uluslararası Af Örgütü’nün (Amnesty) Fransa şubesi, yaptığı araştırma çerçevesinde Yemen’de savaşan Suudi Arabistanlı askerlerin Fransa’da eğitildiğine dair izlere ulaştı.

 

Uluslararası Af Örgütü’nün John Cockerill’e yönelik 2019 yılında yaptığı araştırmalar neticesinde şirketin Yemen Savaşı’ndaki rolü, Suud Hanedanlığı ile ilişkileri ortaya çıkarıldı. Bu kapsamda Belçika yüksek idare mahkemesi, 2019 ve 2020 yıllarında şirketin silah ihracatı lisanslarını askıya aldı.

 

Araştırmalara göre, Belçikalı askeri teçhizat şirketi John Cockerill, Fransa’nın doğusunda bulunan Commercy kasabasında  Suudi Arabistan askerlerine eğitim veriyor. Amnesty araştırması, yeni tip askeri teçhizatlar ve silahlar üzerine eğitim alan Suudi Arabistan askerlerinin John Cockerill şirketi üzerinden aldıkları eğitimden sonra askeri teçhizat ve silahları Yemen’deki iç savaşta kullandığını iddiasını da içeriyor. Aynı şirketin, 2014 yılında Kanada yapımı zırhlı araç sağlanması konusunda Riyad ile 4.5 milyar Euroluk bir anlaşma imzaladığı, bu anlaşmanın şirket açısından “yüzyılın anlaşması” olarak nitelendirildiği de ifade ediliyor. John Cockerill’ın yöneticileri arasında yer alan Gérard Longuet, Nicolas Sarkozy döneminde Savunma Bakanlığı yapmış bir isim. Şirket ayrıca “yerel ekonomiyi canlandırma” adıyla devlet desteği de alıyor.

 

6 bin kişinin yaşadığı Commercy’ye gelen Suudi Arabistan askerleri 2018 yılından beri bu doğu kasabasında eğitim görüyor. Askeri simülasyonu da kapsayan bu eğitim, gelecek yıllarda Suudi Arabistanlı diğer askeri personelin de eğitilmesini içeriyor.

Britanya’da Pilot Eğitimi

Suudi Arabistan’ın Yemen iç savaşında görevlendireceği jet pilotları ise Britanya’da uçuş eğitimi alıyor. Britanya Savunma Bakanlığı yöneticilerinden olan James Heappey, mecliste yaptığı konuşmasında Suudi Arabistan ile yapılan bu askeri iş birliğini kabul etti.

 

James Heappey, geçtiğimiz Nisan ayında Suudi pilotların mezun olduğunu, şu anda ülkede az sayıda Suudi pilotun Hawk T2 ve Typhoon jetleriyle eğitim gördüğünü açıkladı. Britanya yapımı olan Hawk T2 ve Typhoon jetleri Suudi Arabistan tarafından Yemen savaşında kullanılıyor. Krallığın Yemen’deki hava saldırılarında kullanmak üzere 72 jetlik bir Typhoon filosu bulunuyor. 100’den fazla Suudi Arabistan pilotunun Britanya’da eğitim aldığı açıklanırken bakanlık askeri işbirliği ile ilgili daha fazla detay vermedi.

 

Suudi Arabistan’ın Yemen’de gerçekleştirdiği hava saldırılarında en az 20 bin sivil hayatını kaybetti. BM’nin son yayınladığı raporda ise Suudi Arabistan’ın hava saldırıları gerçekleştirirken sivil hedeflere dikkat etmediği, sahada incelemelerde bulunan BM görevlileri tarafından belirtildi.

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *