Trump, Mısır’ı Rusya’dan silah almakla suçladı

Estimated read time 3 min read

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin maddi yardımını kullanarak Rusya’dan askeri teçhizat almayı planlayan Mısır’ı kınadı.

 

ABD Kongresi tarafından kendisinin onayına sunulan 900 milyar dolarlık korona virüs teşvik paketi için ‘utanç verici’ diyen Trump, Kongre’nin Amerikalı vatandaşlar için önerdiği 600 dolarlık doğrudan ödeme teklifini az bularak bu sayının 2 bin dolara, çiftler için ise 4 bin dolara çıkarılmasını istedi.

 

Salı günü Twitter üzerinden açıklamalarda bulunan Trump, Kongre’nin yabancı ülkeler ve özel çıkarlar için daha fazla bütçe ayırmasını eleştirerek, tasarıdaki savurgan ve gereksiz maddelerin derhal çıkarılmasını istediğini bildirdi.

 

Trump açıklamasında ‘’Kongre’nin paketi, Kamboçya’da 85,5 milyon dolar, Burma’ya 134 milyon dolar, Mısır ve Mısır ordusuna 1,3 milyar dolar yardım içeriyor. Mısır bu paranın çoğuyla Rusya’dan askeri teçhizat satın alacak.’’ ifadelerine yer verdi.

 

Geçtiğimiz üç yıl içerisinde yabancı ülkelere benzer miktarlarda yardımları onaylayan Trump, paranın Amerikalı muhtaç kişilere harcanması gerektiğini savunarak bu yılki yardım paketini reddettiğini açıkladı.

 

Amerikalı bazı milletvekilleri, demokratik yollarla Mısır Cumhurbaşkanı olan Mursi’yi darbeyle birlikte deviren Sisi hükümetine maddi yardımlar yapılmaması gerektiğini söylüyor. Gazetecilerin ve insan hakları savunucularını hapse atmasıyla sivil toplum kuruluşlarının baskısını üzerine çeken Mısır’a yönelik eleştiriler, her geçen gün daha da artıyor. Bazı milletvekilleri, bu sebeplerden dolayı Mısır’a yardım yapılmasını doğru bulmuyor.

 

Ayrıca Sisi hükümeti, Rus yapımı Su-25 savaş uçaklarının satın alımı için Rusya ile yaptığı anlaşma nedeniyle eleştirilere tabi tutuluyor. Rusya ile daha fazla askeri anlaşma yapmanın Mısır’a ‘ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası’ (CAATSA) yaptırımlarını getirebileceği ifade ediliyor.

 

Kongre tarafından yapılan bir araştırmaya göre ABD, 1946’dan bu yana Mısır’a 83 milyar dolardan fazla maddi yardımda bulundu. Bu rakamla birlikte Mısır, İsrail’den sonra ABD’den en çok askeri yardım alan ikinci ülke oldu.

+ There are no comments

Add yours