Trump paralı askerleri affetti

Estimated read time 2 min read

Donald Trump, 2007 yılında Irak’ta kasıtlı olarak birçok sivilin ölümüne neden olan paralı askerleri affetme kararı aldı.

 

Güvenlik şirketi Blackwater paralı askerleri, 2007’de, Irak’ın başkenti Bağdat’taki Nisur Meydanı’nda bulunan sivillere makinalı tüfeklerle ateş açmış ve bu saldırı sonucunda 17 sivil hayatını kaybetmişti.

 

Nisur Meydanı’nda sivilleri öldüren Nicholas Slatten, Paul Slough, Evan Liberty ve Dustin Heard adlı paralı askerler, 2014 yılındaki davada, kasten adam öldürme ve adam öldürmeye teşebbüs etmekten suçlu bulunmuştu. Birinci dereceden suçlu bulunan Slatten ömür boyu hapis cezasına çarptırılmış; katliamda yer alan diğer kişilere ise 30’ar yıl hapis cezası verilmişti.

 

Bu olayın ardından bölgede Irak halkı ile ABD askerleri arasında gerginlikler yaşanmıştı. 2014’de paralı askerlere verilen cezaların ardından o dönemdeki ABD hükümeti, ‘’Ölenlerin hiçbiri direnişçi değildi. Blackwater konvoyuna yönelik herhangi bir tehdit yoktu.’’ açıklamasında bulunmuştu.

 

Davada paralı askerler, bir intihar bombacısının konvoylarına yaklaştığı iddiasıyla kendilerini korumak için ateş açtıklarını öne sürmüştü. Söz konusu katliamın ardından Blackwater’ın Irak’ta çalışma izni yasaklanmış ve şirket isminde bir değişikliğe gitmişti.

 

2019 yılının Kasım ayında Trump, bomba üreticisi olduğu iddia edilen bir Afganı öldürmekten suçlanan ve askerlerine Afgan sivillere doğru ateş açmalarını emreden eski bir ABD ordusu teğmenini de affetme kararı almıştı.

+ There are no comments

Add yours