Yemen’de çocuklar yetersiz beslenmeden dolayı ölümle karşı karşıya


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

Yemen’de Birleşmiş Milletler (BM) kurumları tarafından yapılan bir araştırma, Yemen’in bazı bölgelerinde yetersiz beslenme gibi sebeplerden binlerce çocuğun ölüm riskiyle karşı karşıya kaldığını gösteriyor. Korona virüs salgını, mevcut ekonomik durum ve silahlı çatışmalardan etkilenen çocuklar aynı zamanda açlıkla mücadele etmek zorunda.

 

Savaşın getirdiği yıkım, hastalıkların yayılması gibi sorunlar açlık ve kıtlığa da sebebiyet veriyor. BM’nin Yemen İnsani Yardım Koordinatörü Lise Grande ülkedeki açlık krizi hakkında ‘’Yemen korkunç boyutta bir gıda güvenliği krizi eşiğinde. Savaş sonlanmazsa, Yemen’de çoğu çocuğun sonu gelebilir.’’ ifadesini kullandı.

 

BM raporlarına göre, güney Yemen’de yetersiz beslenme 500 bin çocuğu etkiliyor. Beslenme azlığı nedeniyle hayati tehlike yaşayan çocukların sayısı ise 100 bin olarak açıklandı.

 

El Cezire’ye demeç veren UNICEF temsilcisi Philippe Duamelle ‘’Küçük yaştaki çocuklarda yetersiz beslenme, çocukların beyninde ve bilişsel kapasitesinde geri dönüşü olmayan hasara neden olur’’. dedi. ‘’Bu durum çocuğun sadece hayatını riske atmakla kalmayarak, çocuğun gelecek hayatını da büyük bir riske atıyor.’’ diye sözlerine ekledi. 

 

Raporlar, ülkedeki 5 yaşın altındaki 1.4 milyon çocuğun uluslararası alanda tanınan Yemen hükümetinin kontrolü altında yaşadığını gösteriyor. Ayrıca BM uzmanları, emziren 100 binlerce kadının yetersiz beslenme nedeniyle tedaviye ihtiyacı olduğu konusunda uyardı. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *