Yemen’in Batısında BAE’nin İstihbarat Operasyonları


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

El Cezire, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Yemen’e sivil uçaklarla silah taşıdığını ve bölgedeki hayır kurumlarını istihbarat ve siyasi amaçlar doğrultusunda kullandığını belgeleyen bir çalışma yayınladı.

 

Rapora göre BAE, Yemen’in batısındaki limanlarda askeri üsler ve yapılar inşa etti. BAE’nin bu yapıları istihbarat amaçlı kullandığı bildirilirken, aynı zamanda BAE destekli milislerin de bu bölgede barındırıldığı ve ihtiyaçlarının giderildiği iddia ediliyor. Yemen’in batı kıyısında yer alan el-Maha limanında kurulan bu yapılar, bölgede istihbarat operasyonları ve siyasi propaganda çalışmaları için BAE’ye kolaylık sağlıyor.

 

BAE’nin Maha limanını silah nakil işlemlerinde tercih ettiği ve limanın askeri üs olarak kullanılması için bir merkez haline getirdiği ifade ediliyor.

 

Ayrıca raporda, BAE’nin Maha limanını istihbarat operasyonlarını sürdürmede Emirlik Kızılay Derneği’ni (Emirati Red Crescent) ‘paravan şirket’ olarak kullandığı belirtiliyor.

 

Söz konusu Maha limanı, Bab el Mendeb Boğazı’ndan sadece 74 kilometre ve Taiz şehrinden ise yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

 

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *