Yeni Zelanda Merkez Bankasına siber saldırı gerçekleşti

Estimated read time 2 min read

Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ) bugün yaptığı açıklamada, bankaya ait bir veri sisteminin siber saldırıya uğradığını belirtti.

 

Açıklamada, hassas verileri saklamak ve paylaşmak konusunda banka tarafından kullanılan üçüncü taraf dosya paylaşım hizmetine, yasa dışı biçimde erişildiği ifade edildi. Öte yandan, ticari ve kişisel verilere erişen bilgisayar korsanının kimliğinin henüz tespit edilemediği kaydedildi.

 

RBNZ başkanı Adrian Orr, siber saldırının kontrol altına alındığını aktarırken, saldırının kimin gerçekleştirdiğine dair çalışmaların sürdürüldüğünü, siber güvenlik uzmanları ve ilgili yetkililerle ortak çalışmalar yürütüldüğünü açıkladı. Erişilen bilgilerin ne denli olduğu hakkında hala çalışmalar gerçekleştiğini söyleyen Orr, bazı ticari ve kişisel olan hassas verilerin ele geçirilmiş olabileceğini duyurdu.

 

Siber saldırının kaynağının ne olduğu ve kim tarafından gerçekleştiği henüz bilinmese de bazı uzmanlar, saldırıların arkasında farklı bir hükümetin olduğunu savunuyor. Yeni Zelandalı bazı kurumlar geçtiğimiz yıl da siber saldırılara maruz kalmıştı.

+ There are no comments

Add yours