Yunanistan için yeni bölgesel hedef: Levant bölgesi

Jeopolitik ajandasını güncelleyen Yunanistan, Suriye’de yeni hamleler yapıyor. Eski Şam Büyükelçisini, Suriye Özel Temsilcisi olarak atayan Atina, Suriye’yle ilişkilerini güçlendirmek istiyor. Bölgesinde daha geniş bir etki alanına sahip olmak isteyen Yunanistan için geçmişten kalan bağlar ve tarihi ilişkiler önemli bir köprü görevi görüyor. Bu bakımdan Suriye’de yaşayan Ortodoks Yunan azınlık cemaatiyle ilişkilerini geliştirmeye çalışan Atina, bir yandan Şam koridorlarında da yakın iş birliği fırsatları kovalıyor.

 

Atina’daki ELIAMEP’ düşünce kuruluşunun Türkiye programının başında olan Ioannis Grigoriadis’e öre Yunanistan’ın bu çabaları, Türkiye’yi çevreleme amacı güdüyor. “Libya ve Türkiye arasındaki deniz anlaşması, Orta Doğu’daki Yunan dış politikasının tamamen gözden geçirilmesine neden olan reaksiyonlara zemin hazırladı. COVID-19’un ardından Yunanistan ekonomisi toparlanmaya devam ettikçe, Levant bölgesi Yunanistan için yeni bir bölgesel hedef olacak.”

 

Geçmişte Yunan dışişleri kadrolarında çalışmış ve iktidardaki Yeni Demokrasi Partisi’nde çeşitli kademelerde görev almış Dimitrios Katsoudas da Yunanistan için Suriye’nin doğru tercih. Katsoudas’a göre Yunanistan, böylece Türkiye’yi bir cephede daha sıkıştırmış olacak.

 

“Yunanistan, Suriye krizinin çözümünde ve ülkenin yeniden inşasında rol almak için güçlü bir iradeye sahip. Tarihi, jeopolitik ve ekonomik sebeplerden Yunanistan’ın Suriye’de kuvvetli bir pozisyona sahip olması gerekiyor. Müttefiklerimiz de bunu anlamalı.”

+ There are no comments

Add yours