Azerbaycan Savaş Suçlarına Karışan Askerleri Yargılayacak


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

Azerbaycan, Dağlık Karabağ’daki çatışmalar sırasında Ermenistan askerlerinin cesetlerine zarar veren ve Ermeni mezarlığını tahrip eden askerler hakkında tutuklama kararı çıkardı.

 

İki Azeri asker, Azerbaycan Ordusu tarafından geçtiğimiz Ekim ayında özgürleştirilen Zengilan bölgesinde, Ermeni askerlerinin cesetlerine zarar vermekle suçlandı.

 

Adını vermek istemeyen üst düzey Azerbaycanlı bir yetkilinin The National Gazetesine yaptığı açıklamada, savaş suçları işleyen askerleri şiddetle kınadığını ve benzer olaylarla ilişkili daha çok askerin tutuklanabileceğini belirtti.

 

Ayrıca Bakü Başsavcılığı, Azerbaycan tarafından geri alınan Hocavend’in Madatlı köyündeki bir Ermeni mezarlığını tahrip eden iki askerin de tutuklandığını açıkladı.

 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in başdanışmanlarından olan Hikmet Hacıyev, savaş suçları işlediği belirtilen askerlerin gelecek zamanlarda da yapılan incelemeler sonrası tutuklanacağını ifade etti. Hacıyev, “Savaş suçları işleyen askerlerin cezalandırılması, Azerbaycan hükümetinin ve Azerbaycan halkının adil tarafını bir kez daha ortaya koruyor” dedi.

 

Öte yandan Hacıyev, bir Ermeninin boğazının kesildiğini gösteren bir video hakkında da soruşturma başlatıldığını söyledi. Bu durumun kabul edilemez olduğunu söyleyen Hacıyev, “bunu gerçekleştiren kişi, Azerbaycan yasalarına göre ağır bir şekilde cezalandırılacak” diye konuştu.

 

Bakü İnsan Hakları Derneği Başkanı Resul Caferov, hükümetin askerleri tutuklama kararına şaşırdığını söyledi. Üç hafta önce, savaş suçlarına ilişkin ilk video sosyal medyada yayıldığında, hükümetin konu hakkında bir soruşturma açtığını söyleyen Caferov, bu hareketi onlardan beklemediklerini ifade etti. Caferov, durumu Azerbaycan hükümetinden atılan olumlu bir hareket olarak değerlendirdi. Caferov konuşmasında, Ermenistan’dan da aynı cesareti beklediklerini belirtti.

 

Tutuklamalar, Uluslararası Af Örgütü’nün Azerbaycan-Ermenistan çatışmalarındaki işlenen savaş suçlarını doğrulayan 22 videoluk bir raporu yayınlamasından birkaç gün sonra geldi. Af Örgütü Cenevre Sözleşmesi kapsamında “yargısız infaz, savaş tutsakları ve diğer esirlere kötü muamele ve cesetlere saygısızlık” gibi olayları savaş suçu saymıştı. Örgüt, 10 Aralık’ta yayınladığı raporda, 12’si Ermenistan, 10’u Azerbaycan güçleri tarafından işlenen suçları gösteren toplam 22 videoyu doğrulamıştı.

 

Uluslararası kuruluşlar, çatışmalar sırasında her iki tarafı da uluslararası insan hakları hukukunu ihlal etmekle suçluyor. Kuruluşlar, savaş suçları işleyen kişilerin cezasız kalmamasını istiyor.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *