Bataklık Operasyonu: İranlı hackerlar İsrail’e saldırı düzenledi


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

İsrailli iki siber güvenlik şirketi Eylül ayında İranlı hackerların ‘Bataklı Operasyonu’ adı altında İsrail’in önemli siber organizasyonlarına saldırı düzenlediğini ve bu saldırının püskürtüldüğünü açıkladı.

 

Güvenlik şirketlerine göre İranlı hackerların gerçekleştirdiği saldırı İran’ın İsrail’e karşı girişimlerinin yeni evresine işaret ediyor. Şirketler, kullanılan yöntemlerin devletlerin düzenlediği siber saldırılardaki yıkıcı araçlardan daha çok siber suç aparatları ile yapıldığını belirtiyor.

 

ClearSky ve Profero adındaki iki siber güvenlik şirketinin bu iddiası verileri gözden geçiren iki bağımsız analistin değerlendirilmesi ile onaylandı. Uzman analistler saldırıyı bilinen İran ilişkili bir korsanlık operasyonu olarak tanımladı ve bu saldırının İran ile İsrail arasındaki siber savaşın son evresi olabileceğini ifade ettiler.

 

Uzman raporlarına göre İsrail’deki önemli kurumlara saldırı düzenleyen İranlı hackerler ‘Bulanık Su’ olarak bilinen ve İran Devrim Muhafızları tarafından kiralanan bir siber gruba üye. Saldırganların tespit edildiğini ifade etmesine rağmen İsrail Ulusal Siber Direktörlüğü açık kimlikleri yayınlamayı reddetti. Güvenlik şirketi Profero yöneticisi Omri Segev de saldırının herhangi bir veriyi çalmak veya yok etmekten ziyade İsrailli kurumların siber güvenliğine ciddi zararlar vermek olduğunu söyledi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *