İngiltere’nin Irak’taki Savaş Suçlarına İlişkin Soruşturmalar Sonlandırıldı


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC), İngiliz askerlerinin Irak’ta savaş suçu işlediğine dair somut delillerin ele geçirildiğini ancak orduya yönelik dava açılamayacağını açıkladı.

 

BBC’ye konuşan mahkeme yetkilileri, savaş suçlarının işlendiğine dair sayısızca kanıta ulaşıldığını belirttiler.

 

ICC tarafından yayınlanan İngiltere’nin Irak’taki Durumu adlı 180 sayfalık raporda, İngiliz askerlerinin 2003 ile 2009 yılları arasında Iraklı mahkumlara yönelik cinayet, işkence ve cinsel istismar gibi savaş suçlarını işlediği kaydedildi.

 

Raporda, 2003 yılında 7 Iraklı mahkumun yasa dışı bir şekilde infaz edildiği bilgisi yer alırken, bazı mahkumların saatlerce darp edilmesinden sonra yaralanmadan veya kalp krizi gibi rahatsızlıklardan dolayı yaşamlarını yitirdiği ifade edildi.

 

Raporda, İngiliz gözetimi altındaki Iraklı mahkumlardan birçoğunun sivil olduğu bilgisi geçildi.

 

Mahkeme, İngiliz hükümetinin örtbas ettiği bazı suçların göz ardı edilemeyeceğini söyledi.

 

Öte yandan açıklamalarda bulunan ICC Başsavcısı Fatou Bensouda, birçok somut delile ulaşılmasına rağmen “profesyonel” gerekçelerden ötürü İngiliz ordusu aleyhine ICC nezdinde dava açılamayacağını duyurdu.

Besouda, mahkemenin iç yargılamalarda, insan hakları hukuku veya iç hukuk şartlarının ihlal edilip edilmediğine karar vermekle görevli bir insan hakları organı olmadığını ifade etti. Besouda, ancak üye devletlerin savaş suçları, insanlığa karşı işlenen suçlar ve diğer uluslararası suçlar gibi davaların, ICC tarafından görülmesine izin verdiği takdirde mahkeme bu soruşturmaları ele alır ifadesinde bulundu.

 

Ayrıca Başsavcı, İngiliz hükümetinin savaş suçu işleyen şüphelileri yerel mahkemelerde yargılanmaktan koruduğuna dair bir belirtinin olmadığını bildirdi. Mahkeme, İngiltere’nin Irak’taki savaş suçlarında yeni kanıtlar ortaya çıkarsa soruşturmayı tekrardan ele alacak.

 

İngiliz hükümeti bugünlerde İngiliz askerlerinin yargılanmasını zorlaştıracak yeni bir yasa çıkarma arayışı içerisinde. Hükümet yaptığı açıklamada gücendirici iddiaları ele alacağını ve İngiliz askerlerine karşı yapılan soruşturma döngüsünü sona erdireceğini duyurdu.  Söz konusu yasa tasarısı önerisinde, ikna edici yeni kanıtlar olmadığı sürece, iddia edilen herhangi bir suçlamadan beş yıl sonra davanın sürdürüleceği bildirildi.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *