İran Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemini Test Etti


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

İran, geçtiğimiz gün uluslararası silah ambargosunun kalkmasının ardından askeri bir tatbikat düzenlediğini açıkladı. İran ordu kaynakları, Çarşamba günü hava savunma sistemlerinin test edildiği Vilayet Seması Savunucuları 99’ adlı askeri bir tatbikatın başlatıldığını duyurdu. İranlı yerel kaynakların haberine göre, askeri tatbikatta orta ve yüksek irtifadan gelen hava tehditleri, İran yapımı Horded-3 ve Horded-15 hava savunma sistemleri tarafından başarıyla vuruldu.  Askeri tatbikatla ilgili açıklamalarda bulunan Tuğgeneral Abbas Ferecpur, “geçen yıl tanıtılan Bavar-373 hava savunma sistemi başarılı bir şekilde test edildi” dedi.

İran ordusu, askeri tatbikatta test ettiği ilk yüksek irtifa ve uzun menzilliBavar-373’ hava savunma sisteminin Rus hava savunma sistemi S-400’e eş değerde olduğunu iddia ediyor.

İran Hava Kuvvetlerinin de askeri tatbikata katıldığı bilgisi verildi. İran Hava kuvvetlerinin askeri tatbikatta farklı tipte savaş uçakları ve insansız hava araçları kullandığı ifade edildi. Ayrıca İran Tasnim Haber Ajansı’nın bir haberinde, İran Devrim Muhafızları Havacılık ve Uzay Kuvvetlerinin uzun mesafelerde hedef tespiti yapabilen ‘Kadir’ radarını test ettiği belirtildi. Kadir Radar teknolojisi alçak uçuş yapan hava araçlarını ve balistik füzeleri tespit edebiliyor. 400 kilometrelik menzile sahip olan radarın aynı anda 300 hedefi saptayabildiği bildiriliyor.

İran’a Uygulanan Silah Ambargosu

BM’nin 2007’de aldığı kararla İran’a uygulanan silah ambargosu, 2015’de imzalanan Nükleer Anlaşma’ya göre geçtiğimiz günlerde sona ermişti. İran, geçtiğimiz gün silah ambargosunun yürürlükten kalkması sonrasında silah satın almak yerine daha çok satma planlarının olduğunu söylemişti. 2018’de ABD, nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmişti. ABD, İran’ın füze programını kısıtladığı bir anlaşmaya boyun eğdirmek için Tahran yönetimine yönelik ağır yaptırımlar uygulamaya başlamıştı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *