Neo-Naziler Ukrayna’daki Çatışmalara Katılıyorlar


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

Dünyanın çeşitli ülkelerinden Neo-Naziler, Ukrayna’daki çatışmalara katılarak savaş tecrübesi kazanıyor. Sızan ses kayıtlarına göre ünlü The Base de Ukrayna’ya elemanlarını gönderen örgütler arasında .

Ukrayna: Neo-Nazi Mıknatısı

Ukrayna uzun süredir aşırı sağcı örgütler için bir eğitim kampı haline gelmiş durumda. Konuyla ilgili çalışmaları bulunan ve Belfer Center’a bağlı Russia Matters’a yazan Huseyn Aliyev, Ukrayna’nın Neo-Naziler için bir merkez haline geldiğini yazmıştı. Soufan Center’ın 2019 raporuna göre, krizin çatışmalara dönüştüğü 2014 yılından 2019’a kadar yabancı ülkelerden gelmiş 900 aşırı sağcı Ukrayna’da savaştı.

 

Yabancı ülkelerden gelen savaşçılar, 2014 yılından itibaren Ukrayna ordusu altında faaliyet göstermeye devam eden Azov Alayı’na katılıyorlar. Yerli ve yabancı gönüllülerden oluşan alayın kuruluşu, Gürcistan’dan gelen Gürcistan Lejyonu’nun Ukrayna saflarında savaşa dahil olmasıyla gerçekleşmişti. Alayın unsurları hala çoğunlukla Gürcistan ve Ukrayna uyruklu savaşçılardan oluşsa da onlarca ülkeden Neonazinin alaya katıldığı biliniyor. Alay aynı zamanda Ukrayna ve Avrupa’da aşırı sağcı taraftar gruplarıyla da yakın ilişki içerisinde.

 

İnsan hakları ihlalleri ve savaş suçlarıyla da ünlenen alayda eski askerler de bulunuyor. Geçmişte Fransız Yabancılar Lejyonu için savaşmış eski bir Yunan asker, Brezilya uyruklu Frank Horrigan ve eski İngiliz askeri Chris Garrett daha önce medyaya açıklamalarda bulunmuş isimlerden. 

 

Buzz Feed’in haberine göre, Ukrayna hükümet geçen hafta iki Amerikan vatandaşını sınırdışı etti. İki Amerikalının şiddet eylemleriyle bilinen Amerikalı bir aşırı sağ örgütüne üye olduğu ve Ukrayna’ya savaş deneyimi kazanmak için geldiği belirtiliyor.

The Base Ukrayna Pazarına Giriyor

Aşırı sağcı eski askerlerin örgütlendiği yerlerden birisi de, Ukrayna’ya çatışma deneyimi kazanmaları için eleman göndermeyi düşünen The Base.

 

Amerika Birleşik Devletleri merkezli VICE News’in ulaştığı telefon konuşması kayıtlarına göre, The Base, Donbas’ta süren krizi fırsata çevirmek istiyor. The Base’in kurucusu Rinaldo Nazzaro ve diğer örgüt liderleri arasında geçen konuşmada buradaki çatışmaların örgüt elemanlarına savaş tecrübesi, uzmanlaşma ve organizasyon becerisi katabileceği değerlendiriliyor.

 

Sızan telefon konuşmalarında “Ukrayna’ya seyahat edebilecek durumdaki adamlarımız için orayı kaynak olarak kullanmak, Ukrayna’yı değerlendirmenin iyi yolu.” diyen Nazzaro, Ukrayna’nın elemanların eğitimi için iyi bir alternatif olduğunu düşünüyor.

 

Geri dönebilir, bilgilerini bize getirebilirler. Orada bir tane adamım vardı. Benimle iletişime geçip ‘Ukrayna’da bir hücre kurmak ister misin?’ diye sordu. Bu işteki talim fırsatlarını anlatıp duruyor. Geri dönüyorlar ve döndüklerinde de geri kalanımızla paylaşabilecekleri birçok bağlantı ve deneyim oluyor.

Beyazların El Kaide’si

2018 yılında Nazzaro tarafından kurulan The Base, beyaz üstünlükçülüğü ideolojisine sahip. İsmini ise “El Kaide”nin ismini İngilizceye çevirerek üretmiş.

 

NBC’nin haberine göre The Base’in yeni elemanlarının yüzde yirmisi geçmişte Amerikan ordusu için savaşmış askerlerden ve paralı askerlerden oluşuyor.

 

Örgütün içinde birçok ülkeden gelen beyaz üstünlükçülüğü ideolojisine sahip kimseler var. The Base’in hedefi Kuzey Pasifik bölgesinde bir beyaz etnik devleti kurmak. Üyeleri arasında babası Umman kökenli Neonazi Yousef Barasneh gibi Amerika Birleşik Devletleri’ne yerleşmiş birçok kişi bulunuyor. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *