Ukrayna: ”Karadeniz’de İngiltere desteğiyle iki donanma üssü kurulacak”


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Ukrayna Başbakanı Denys Shmyhal, Belçika’nın başkenti Brüksel’deki NATO Genel Merkezi’ndeki görüşmelerin ardından bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Basın toplantısında Karadeniz sorununa ve Rusya’nın bölgedeki askeri varlığına dikkat çeken ikili, Karadeniz’de alınması planlanan önlemler hakkında bir dizi açıklamalarda bulundu.

 

Başbakan DenysShmyhal yaptığı konuşmada, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelensky’nin geçtiğimiz sene duyurduğu Karadeniz’de inşa edilecek iki donanma üssü konusundaki gelişmelere değindi. Karadeniz kıyısında bir donanma üssünün yapılması planlandığını söyleyen Shmyhal, diğer bir donanma üssününde Rusya ile Ukrayna arasında tartışmalara sebep olan Azak Denizi’nde inşa edileceğini ifade etti. Shmyhal, İngiltere’nin finanse ettiği projelerin yakın zamanda başlayacağını bildirdi.

 

Ukrayna ve Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerin NATO için büyük bir önem arz ettiğini belirten NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın Karadeniz üzerinde hakimiyet elde etme çabalarına geçit verilmeyeceğini vurguladı. Stoltenberg, Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesiyle birlikte bölgeye kendi deniz kuvvetlerini yığmaya başladığına dikkat çekti. Öte yandan Stoltenberg, bunlara karşılık NATO’nun da bölgedeki varlığını artırdığından bahsetti.

 

NATO’nun Karadeniz’deki mevcudiyetinin gelişimi konusunda iyimser bir yaklaşım sergileyen ABD’nin Avrupa Kuvvetler Komutanı Tod Wolters da ‘’Ukrayna sayesinde Karadeniz’deki duruşumuzu üst seviyelere taşıdık,’’ diyerek ABD’nin bölgedeki duruma ilişkin tutumu hakkında önemli bir ipucu verdi.

 

NATO’nun Karadeniz önlemleri, Rusya’nın bölgede sergilediği saldırgan tavırlar ve 2014’te Kırım Yarımadasını ilhak etmesi sonrasında arttı. ABD ve NATO, Ukrayna ile birlikte çalışarak Rusya’nın Karadeniz’deki bir hayli genişlemiş varlığını en aza indirgemek istiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *