ABD Ordusu, Taliban’a Hava Desteği Veriyor

Amerika Birleşik Devletleri’ne ait insansız hava araçlarının Taliban ve IŞİD arasında geçen çatışmalarda Taliban’a destek verdiği ortaya çıktı.

 

Washington Post’ta yazan Wesley Morgan, uzun bir süredir konunun uzmanlarının üzerinde konuştuğu ihtimali doğruladı: Amerika Birleşik Devletleri ve Taliban arasındaki yumuşama süreci çeşitli alanlarda işbirliğine evrilmiş durumda.

 

Amerika Birleşik Devletleri, Afganistan’dan tamamen çekilmeye hazırlanıyor. Obama’nın ilk dönem seçilirken sözünü verdiği gelişme, eğer işler planlandığı gibi giderse 2021 yılı sonunda gerçekleşecek.

 

Bu kapsamda Taliban’la barış görüşmeleri yürüten Amerika Birleşik Devletleri’nin, Taliban’a kimi çatışmalarda hava desteği verdiği ortaya çıktı.

 

Afganistan ve Pakistan’ın kuzeyinde varlığını sürdürmeye çalışan IŞİD, Taliban’a meydan okumuş ve iki yapı çatışmaya başlamıştı. Söz konusu çatışmalarda Amerika Birleşik Devletleri’nin Taliban lehine olacak şekilde insansız hava araçlarını kullandığı ortaya çıktı.

 

Ancak Amerikan ordusunun bu yardımı “sessiz” gerçekleşiyor. İnsansız hava araçlarıyla bölgeyi sürekli gözetleyen, sinyal istihbaratıyla telsiz görüşmelerine erişen ve insan istihbaratıyla Taliban’ın niyetlerini doğrulayan ABD unsurları, saldırıları Taliban’ın işine yarayacak şekilde planlıyor ve icra ediyor.

 

Taliban unsurlarınınsa bu “yardımı” kabul ettikleri, Amerikan saldırıları gerçekleşene kadar bekledikleri belirtiliyor.

 

Söz konusu insansız hava araçlarını yürüten görev gücünde görev yapan Bill Ostlund, Wesley Morgan’a verdiği demeçlerde, Taliban’ın telsiz görüşmelerini dinlemenin çok kolay olduğunu ve böylece çoğu planın önceden öğrenildiğini söylüyor. Bu şekilde yürüttükleri operasyon sayesinde Taliban’la doğrudan iletişime girmelerine gerek kalmadığını ekliyor.

+ There are no comments

Add yours