Lübnan İç İstihbarat Şefi, Amerikalı Yetkililerle Görüştü


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

Diplomatik kaynakların The National’a aktardıklarına göre Şam Yönetimi, Lübnan İç İstihbarat (Genel Emniyet) Şefi Abbas İbrahim aracılığıyla Amerika’nın tamamen Suriye’den çekilmesine karşılık 2012 yılından beri kayıp olan Austin Tice’ın serbest bırakılacağını yetkililere iletti.


Lübnan’ın güvenlik ve politika konularında problem çözücü olarak görülen Abbas İbrahim, Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien, Dışişleri Bakanlığı Siyasi İlişkiler Müsteşarı David Hale ve CIA Şefi Gina Haspel ile görüştü. Amerika’ya gerçekleştirdiği dört günlük ziyaret çerçevesinde İbrahim, istihbarat paylaşımının artırılması ve İran ile Suriye’deki mahkumların serbest bırakılması konularını görüştü. 


Hizbullah’a yakın görülen, Şam Yönetimi ile resmi iletişimdeki yegane Lübnanlı makam olan Abbas İbrahim, IŞİD ve Filistinlilerle görüşmekten, yurt dışında Lübnan için mühim görüşmeler gerçekleştiren bir isim. Lübnanlı uzmanlar aynı zamanda kendisinin Milli İstihbarat Teşkilat Başkanı Hakan Fidan ile yakın ilişkilere sahip olduğunu belirtiyorlar. Sahip olduğu ilişki ağı sebebiyle Amerika’da üst düzey isimlerle görüşmeler gerçekleştirdi. 


İran’da mahkum olan Lübnan asıllı Amerikalı iş insanı Nizar Zakka ve Suriye’deki mahkum Sam Goodwin’in serbest bırakılmasında rol oynayan İbrahim’e Cuma günü James W. Foley Mirası Vakfı tarafından, arabuluculuğu sebebiyle ödül verildi. 2018 yılında Lübnan’ın Fransa Büyükelçiliği tarafından kendisine Şeref Nişanı (Şövalye) takdim edilmişti. Mayıs ayında Şam’ı ziyaret eden Abbas, kaçakçılık ve sınır güvenliği konusunda görüştüğünü açıklamıştı. Donald Trump ise Mart ayında Beşar Esad’a Austin Tice’ın bırakılması için mektup gönderdi. Amerika, Tice’ın yaşadığından eminken, İbrahim durumu hakkında yorum yapmaktan kaçınıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *