Afganistan’da son durum – Harita


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

ABD’nin Afganistan’dan çekilme kararının ardından NATO üyesi ülkeler de Taliban’ın ilerlediği ülkeden çekilmeye başladı. Bu süreçte uzun süredir NATO kapsamındaki Afganistan misyonlarında görev alan Türkiye Afganistan’ın başkenti Kabil’deki Hamid Karzai Havaalanı’nın güvenlik ve işletmesine talip oldu. 14 Haziran’daki NATO zirvesinde ABD başkanı Biden ile baş başa görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabil’deki havaalanı konusunda Macaristan ve Pakistan ile ortak çalışmak istediklerini ABD başkanı ile görüştüğünü duyurmuştu. ABD tarafından ise konu ile ilgili ilk net açıklama 17 Haziran’da ABD başkanı Biden’ın ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan’dan geldi. Sullivan, Biden ve Erdoğan’ın Kabil havaalanı konusunda bir mutabakata vardıklarını açıkladı.

 

Doha’da iki yıldır yapılan aktif barış görüşmelerine rağmen çatışmaların sürdüğü Afganistan’da Taliban’ın ilerleyişi sürüyor. Başken Kabil’in çevresinde de süren çatışmaların yanı sıra ülkenin büyük kısmı aktif olarak Taliban kontrolünde. Türkiye’nin iki ülke ile beraber üstleneceği Kabil Hamid Karzai Havaalanı misyonunun orta-uzun vadede Türk askeri ile Taliban arasında sıcak bir temasa dönüşmesi riski tartışılmaya devam ediyor. Diğer yandan Taliban baş müzakerecisi Suheyl Şahin ve örgütün sözcüsü Zabiullah yaptıkları açıklamalardaa Türkiye dahil herhangi bir yabancı gücü istemediklerini belirtti. Bu sürecin nereye varacağı merak konusu iken Afganistan’daki kontrol ve çatışma alanları haritası ülkenin barıştan uzak olduğunu gösteriyor.

 

Afganistan’da Taliban ve Afgan hükümetinin kontrol sahalarını açık kaynaklar üzerinden hazırlayarak gösteren Acta Fabula Online Afganistan Son Durum haritası ülkenin büyük kısmında çatışmanın sürdüğünü, Afgan Hükümetinin ülkenin orta kesiminde sıkıştığını ve başkent Kabil de dahil olmak üzere pek çok büyük kentin. Taliban kuşatması altında olduğu da haritalama çalışmaları ile görünür hale geliyor.  Aşağıdaki haritada Yeşil renk Taliban’ı Kırmızı renk Afganistan Hükümetini temsil etmekte. Açık Mavi alanlar ise Taliban ve Afgan hükümeti arasındaki çatışmalı alanları gösteriyor. 

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *