Almanya, İran’a mini motor satışını yasakladı


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

Yemen’de İHA donanımları üzerinde araştırma yapan Almanya istihbarat servisi, insansız hava araçlarındaki motorların incelenmesi için bir motor üreticisine başvurdu.

 

İran’a satışı yapılan Almanya menşeili motorlar, Husilerin Yemen’de kullandığı bazı insansız hava araçları içinde tespit edildi. Almanya Federal Anayasayı Koruma Dairesi için çalışan istihbarat yetkilileri, İran’a daha fazla satışın yapılmasını engellemek adına bir dizi önlemler aldı. Önlemlerin alınmasıyla birlikte satışlar durduruldu.

 

2015 yılında 42 çift silindire sahip pervaneli motor Atina üzerinden Tahran’a sevk edilmişti. Husiler bu insansız hava araçlarıyla Suudi Arabistan’a yönelik saldırılar düzenliyordu.

Husileri silahlandırma çabaları

Almanya’nın getirdiği yasaklama, Çin üreticilerinden satın alınan ve Xiamen’den Mombasa’ya gönderilen insansız hava araçlarından kaçırılan gelişmiş motor teknolojisinin İran üretiminde kullanılmasına olanak sağladı. İstihbarat raporlarına göre, Mombasa’dan Umman’a kaçırılan donanımlar daha sonra Husi bölgelerine taşındı.

 

İran kendi üretimini artırma hedefiyle on yıldan fazladır Alman ve Hollanda mühendislik ürünü motorları kullanıyor. Uzmanların iddialarına göre İran, Husileri silahlandırma gayesiyle en az beş yıldır insansız hava aracı üretme girişiminde bulunuyor. Husilerin 2018 yılında İran üretimi Samad İHA’sından daha gelişmiş İHA’ları kullanmaya başladığı biliniyor. Kullanılan İHA’ların 1,000 km’nin ötesinde bir menzile sahip olduğuna inanılıyor.

Katarlı kuruluşlar İran üretimini destekliyor iddiası

Gizli bir ajanın derlediği dosyada, İHA üretimi yapan Husi-İranlıların, Katar tarafından finanse edildiği öne sürülüyor. Ayrıca dosyada yer alan bir bilgiye göre, Avrupalı tedarikçilere ödeme yapmak için altın ticaretinden gelen fonları kullanan bir paravan şirketin olduğu, bu şirketin önde gelen Katarlı mali kuruluşlarla bağlantısı olduğu iddia ediliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *