Amerikan Hava Kuvvetleri İHA Envanterini Artırıyor


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

Amerikan Hava Kuvvetleri gözlem, keşif ve istihbarat ile hava operasyonları için daha fazla Reaper İHA istiyor. Bu kapsamda kuvvet komutanlığı, yılda yeni 4 ila 36 adet İHA’nın geliştirme ve teslimat sürelerini hızlandırmayı talep etti.

 

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın “Agile Enterprise Reaper Solution (ARES)” programı kapsamında söz konusu İHA’ların operasyonel birimleri teslim edilme süresinin %35 düşürülmesi hedefleniyor. Bu yeni satın alma planı Hava Kuvvetleri Yaşam Döngüsü Yönetim Merkezi’nin MQ-9 Program Ofisi tarafından yönetiliyor.

Reaper İHA’sı, Hava Kuvvetleri komuta kademesinin istihbarat, gözlem ve keşif görevleri için vazgeçilmez bir unsuru olmasıyla sebebiyle yüksek bir talebe sahip. İHA’ların artan görev tanımları, onları askeri görevlerde daha çok aranan bir unsur haline getiriyor. Yapılan takip haricinde füze sistemlerinin entegre edilmesi, bu araçlara duyulan ihtiyacı daha da yükseltiyor.

 

Lazer güdümlü ve kitler sayesinde Reaper İHA’ları AGM-114 Hellfire, GBU-12 Paveway II ve GBU-38 füzelerini görevlerde kullanıyor. Ayrıca hava-hava füze ateşleme kapasitesi de eklenme sürecinde. Amerikan Hava Kuvvetleri envanterinde 100’den fazla MQ-9 Reaper İHA’sına sahip. Eklenen 1350 tonluk iki yakıt tankıyla birlikte İHA’nın 1.850 uçuş menziline sahip Reaper’ın böylece 16 saatlik havada kalış süresinin 22 saati aşması bekleniyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *