Amnesty BAE’ye İHA satışı konusunda uyardı


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /var/www/vhosts/actafabula.net/httpdocs/wp-content/themes/shareblock/inc/misc/single-header-1.php on line 119
0 Shares

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) halihazırda Yemen ve Libya’daki sivil yerleşim yerleri ile sağlık kuruluşlarını İHA’larla hedef alması konusunda Af Örgütü uyarıda bulundu.

 

Af Örgütü’nün yayınladığı uyarı metninde BAE’nin Yemen ve Libya’da ihlal ettiği uluslararası yasalara dikkat çekildi. Örgüt, savaşın başladığı 2015 yılından beri Yemen’deki çatışma bölgelerinde yaptığı araştırmalar neticesinde hastaneler, okullar, evler, sağlık çalışanları, eğitim görevlileri ve ailelerin Amerikan yapımı mühimmatlarla hedef alındığını açıkladı.

 

Amerika’nın BAE’ye gerçekleştireceği İHA satışı neticesinde uluslararası insan hakları hukukunun ihlal edilebileceği uyarısında bulunan Af Örgütü, Yemen’deki sivil kayıplarda Amerika’nın rolüne atıfta bulundu.

 

Af Örgütü, BAE’nin Libya’da İHA kullanımına dair kapsamlı kanıtlara ulaştığını belirtti. BAE’nin BM silah ambargosunu ihlal etmesi ve uluslararası desteğe sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne karşı İHA’ların Halife Hafter güçleri adına kullanıldığına işaret etti. BAE’nin Libya’daki İHA operasyonları kapsamında uluslararası insancıl hukukun koruması altındaki sivil yerleşim yerleri, hastaneler, ambulanslar ve sağlık çalışanlarının hedef alındığını açıkladı.

 

BAE’nin Yemen ve Libya’daki askeri faaliyetleri sebebiyle Amerika’nın savunma sanayi ihracatını durdurma çağrısı yapan Af Örgütü, bu satışların insan haklarının zayıflatılması ile savaşlardaki vahşetin artacağını belirtti.

 

Yapılan 2.9 milyar Dolarlık anlaşma kapsamında Amerika, BAE’ye 18 adet silahlı İHA teslim edecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *